20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

Körüklü Yeni Conecto yakıştı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 10 adet Körüklü CNG Mercedes-Benz Conecto için halka açık teslim töreni düzenlendi...

Ekleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:50/ Güncelleme: 27 Ağustos 2018 Pazartesi 07:50
KAYSERİ-Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in ulaşım sorunlarını çözmesi Kayserililer’in hizmete olan güvenlerini bir kat daha artırıyor. Geçtiğimiz günlerde, kentiçi toplu taşımada kullanılmak üzere alınan 10 adet Körüklü Mercedes-Benz Yeni Conecto Kayseri’nin sorunlarını daha da azaltacak. Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda halka açık düzenlenen teslim törenine; Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, Kayseri İlçe Belediye Başkanları, Mercedes-Benz Türk Kamu Otobüs Satış Koordinatörü Can Okumuş, Mercedes-Benz Türk yetkili bayii Merkay Kayseri Genel Müdürü Yavuz Çağlıişlek ve Otobüs Satış Müdürü Mustafa Yıldız katıldılar.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik, törende yaptığı konuşmada; “Kayseri- ’nin ulaşım imkanlarını rahatlatmak için geçtiğimiz seneyi ‘Ulaşım Yılı’ ilan ederek altyapı çalışmalarına ağırlık verdik; yeni bulvarlar, yollar ve kavşaklar yaptık. Başlattığımız ulaşım atağımızı 10 adet, 18 metrelik körüklü otobüs ile sürdürüyoruz. Doğalgaz ile çalışan yeni otobüsleri- miz ile hem ekonomik hem de çevreci ulaşım yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. Bu yeni Mercedes-Benz Conectolarımızı Kayseri’nin en yoğun hatlarında kullanıma sunuyoruz. Son 3.5 yılda toplam 133 yeni otobüsü Kayseri’nin ulaşım filosuna dahil ettik. Aldığımız yeni otobüslerimizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 
 
 
Tam alçak tabanlı bir otobüs olma özelliğine sa- hip Yeni Conecto Körüklü, yolcu yoğunluğu yaşanan şehir merkezlerinde konforlu ve ekonomik kullanım için ideal ölçülere (18 m. uzunluk, 2.55 m en ve 3.45 m. dış yükseklik) sahip olup, 22.97 m’lik dönme çapı ile kullanıcısına yüksek bir manevra kabiliyeti sunuyor.
Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere Fabrikası’n- da üretilen Yeni Conecto Körüklü, kataforez daldırma boya tesisinde gördüğü işlem sayesinde korozyona karşı en iyi şekilde korunuyor. Dört kapısı ve alçak tabanlı yapısıyla yolculara binme ve inmeyi konforlu hale getiren Yeni Conecto Körüklü’de bu konfor, standart olarak sunulan yana eğil- me fonksiyonu ile daha da artıyor. Yaşlı, çocuk, hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara, tekerlekli sandalye veya çocuk arabası kullanıcılarına otobüse rahat binme ve inme olanağı sunuyor. Öte yandan, Yeni Conecto Körüklü’nün alçak taban yapısı ve dört geniş kapısı duraklarda yolcuların araca binmelerini ve inmelerini kolaylaştırarak yolcu akışını hızlandırıyor ve aracın yoğun olduğu hatlarda bile atik hareket etmesini sağlıyor.
Yeni Conecto Körüklü’nün yolcu kapasitesi 36 oturan, 118 ayakta ve 1 engelli olmak üzere 148 ki- şi. Geniş, renkli yan camlar, önde 2313 mm, arkada 2317 mm iç yüksekliği, ferah iç mekan, rahat ve modern koltuklar Yeni Conecto Körüklü’de çağdaş bir yolculuk ortamı sunuyor. Şoför mahalli ise ergonomik ve güvenli araç kullanımını sağlayacak şekilde tasarıma sahip, opsiyonel olarak yolcu bölümünden ayrı bir klima ve havalandırma sistemi de mevcut. Yeni Conecto Körüklü gücünü, aracın arka kısmında bulunan ve üçüncü aksı tahrik eden Euro-6 normuna uygun sıra tipi 6 silindirli Mercedes-Benz M 936 G motorundan alıyor. Ekonomik ve çevreci bu motor, 222 KW (298 HP) gücü sayesinde Conecto körüklü, yüksek performans ve çekiş değerleri sunuyor.
Geniş kapsamlı aktif güvenlik paketi ile donatılan körüklü Conecto, tüm tekerleklerde disk frene sahip. Aracın standart donanımındaki ABS (Anti Blokaj Sistemi), ASR (Anti Patinaj Sistemi) ve EBS (Elektronik Fren Sistemi) seyir güvenliğini sağlıyor. Otomatik şanzımana entegre çalışan retarder, aracın fren sistemi ile birlikte sarsıntısız yavaşlamasını sağlıyor ve fren mesafesini kısaltıyor, fren ömrünü uzatıyor. Otobüs üretiminde 50 yılı aşkın deneyime sahip olan Mercedes-Benz Türk, üretim kapasitesi ile ulaşımda teknolojik kalitede araçlar üretiyor.