20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

Temsa Avenue EV HÜ Kampüsü’nde

Tamamı Türkiye’de “Yerli” ve “Milli” olarak üretilen ilk elektrikli otobüs Temsa Avenue EV, Hacettepe Üniversitesi Kampüsü’ne bağışlandı...

Ekleme: 13 Ağustos 2018 Pazartesi 06:24/ Güncelleme: 13 Ağustos 2018 Pazartesi 06:24
ANKARA-ASELSAN-TEMSA tarafın dan geliştirilen, tamamı yerli ilk elektrik- li otobüs Temsa Avenue EV, kampüs öğrencilerine ve çalışanlarına hizmet verecek. Beytepe ve Metro yerleşkeleri ara- sında ring aracı olarak çalışacak otobüsle ilgili bilgi, Hacettepe Üniversitesi tarafından paylaşıldı. 
“Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Günleri”nde öğrencilere tanıtılan ve gelecek eğitim ve öğretim yılında da hizme te verecek olan Temsa Avenue EV, badece 8 dakikada tam şarj ediliyor. Temsa Avenue EV, ayrıca, duraklardaki kısa bekleyişlerde de şarj edilebiliyor. Duraklarda yer alan şarj istasyonları sayesinde aracın gün boyu kesintisiz hizmet vermesi planlanıyor. ASELSAN ve TEMSA’nın ürettiği Temsa Avenue EV, böylece, servis taşımacılığında kullanılan ilk elektrikli araç olma özelliğini taşıyacak.
Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Çağlar Başlamışlı, yaptığı açıklamada, topografik yapısının uygun olması nedeniyle üniversitenin Beytepe yerleşkesinin testler için pilot bölge seçildiğini söyledi.
Türk mühendislerin eseri olan elektrikli otobüsün özellikle elektronik kısmında yüzde 100 yerli ürünlerin kullanıl dığını vurgulayan Başlamışlı; “12 metrelik bir otobüsten söz ediyoruz. Toplamda 87 kişiye kadar yolcu kapasite si var ve normalde içten yanmalı olan motordan farklı olarak elektrikli motora özelliği taşıyor” dedi.
Şehirlerin toplu ulaşımında elektrik li otobüslerin ön plana çıkmaya başladığına işaret eden Başlamışlı; “Üretilen bu otobüsün bataryası küçük kapasiteli. Her seferinde 15 dakikada çok hızlı şarj edilerek bir daha sefer yapıyor. ASELSAN’da bu hızlı şarj sistemini kendi üretmiştir” dedi.