20 TEMMUZ 2019 CUMARTESİ

Yıldız Kızlar İstanbul'da

14 yıllık geçmişi olan “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi, eğitim ve kadın istihdamının arttırılmasında otomotiv sektörünün en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri...

Ekleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 22:01/ Güncelleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 22:01
“Her Kızımız Bir Yıldız” projesi kapsamında desteklenen kız öğrencilerden Afyon, Ankara, Balıkesir, Konya ve Trabzon’dan bir grup, bu yıl da bir hafta boyunca İstanbul’da ağırlandı. “Yıldız Kızlar” İstanbul Boğazı’nda tek- ne turuna çıkarak şehrin tarihi yapılarını görme ve tanı- ma fırsatı buldular. Program çerçevesinde Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’nı da ziyaret eden “Yıldız Kızlar”, üretim süreçlerini yakından görme, kendileri gibi eskiden bursiyer olan ve bugün fabrikada gö- rev yapan çalışanlar ile tanışma şansını da yakaladılar.
 
Proje kapsamında düzenlenen basın buluşmasına ise “Yıldız Kızlar”ın yanı sıra Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, Mercedes-Benz Türk yönetici ve bayi sahipleri ile ÇYDD yetkilileri katıldılar. Basın toplantısında Mercedes-Benz Türk Hoşdere ve Aksaray Fabrikaları’nda çalışan Mahmiri Gündüz ve Semra Irmak “Her Kızımız Bir Yıldız” bursiyeri katılımcılara hikâyelerini anlattılar. Her ili temsilen bir “Yıldız Kız” da etkinlikte konuşma yaparak, bursun nasıl etki yaptığını paylaştı. 
 
Toplantıya ev sahipliği yapan Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün ile ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel de birer konuşma yaparak, bugün dünyanın gündemindeki en önemli konulardan birinin kadın-erkek eşitliği ve bu bağlamda kadınlara sosyal ve ekonomik açıdan fırsat eşitliği sağlanması olarak belirtirken, kız çocuklarının güçlendirilmesinin çarpan etki yaratması, ekonomik büyümeyi ve gelişmeyi hızlandırdı- ğını söylediler. Toplumun gelişmesinde kız çocukları ve kadına verilen katkıyı belirttiler.