26 MART 2019 SALI

Artvin de teleferik hazırlığına başladı

Artvin Belediyesi, vizyon projelerinden biri olan teleferikle ulaşım için firmalar ile ilk toplantısını gerçekleştirdi...

Ekleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 21:53/ Güncelleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 21:53
ARTVİN-Artvin Belediyesi, ulaşımda dönüşüm projelerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Artvinli’ler yakın bir zamanda teleferikle ulaşım yapmaya başlayacak. Artvin Belediyesi Toplantı Salonu- ’nda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Belediye Başkan Yardımcısı Aydemir Akköy, Çinli IPPR şirketinin temsilcileri Cuı Yınqıanq, Jessıca Lı, Du Junmınly, Cansu LTD. ŞTİ. temsilcisi Cevdet Erkmen, Ay kaf LTD. ŞTİ. temsilcisi Yurthan Gönül, İsmet Rıza Çebi, Vefa Erarslan ve Lador LTD. ŞTİ. temsilcisi Orhan Çaloğlu katıldı.
Toplantıda, Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesi-Çay- ağzı Mahallesi-Çarşı Mahallesi (Ef- kar Tepesi) güzergahında yapılması planlanan yap-işlet-devret şeklinde yapılacak olan teleferik projesi için yatırımcılara Artvin’in avantajlarından ve teleferiğe neden ihtiyaç duyulduğu ve yapılan teleferiklerin gü venlik ve standartları hakkında ön görüşmeler yapıldı. Yatırımcı firmalara; Artvin’in geleceğinin turizm ve eğitimde aradığını, teleferiğin 3 te- mel amacı olduğunu bunlarında ulaşım, öğrenciye hizmet ve turizm olduğundan teleferiğin projelendirile rek imarını yapıldığı belirtildi. Yatırımcı Çinli firma IPPR, proje hakkında Başkan Kocatepe’ye ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıca sunum yaptılar. 
Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvin’in hareketli bir şehir olduğunu her ay spor organizasyonu ve turizm etkinlikleri yapıldığını ifade ederek; “Projemizi bel- li bir yere kadar getirmiştik bazı aksaklıklar olmuştu. Bugünde kal- dığı yerden bir hemşehrimizin gayretleri ile Çin’den bir firma bize teklif getirdi. Bugün ilk görüşmemizi yaptık olumlu adımlar atıyoruz birkaç noktada da anlaşabilirsek ilerleyen görüşmelerimizde bu noktaları da aşacağız. Yap işlet devret modeliyle firmalarla anlaşabilirsek yer teslimi 90 gün içerisinde yaparak bizlere sunmuş oldukları proje teslim süresi 210 gün sonra teleferik projesini Artvinimiz’e kazandırmış olacağız” diye konuştu.