26 MAYIS 2019 PAZAR

Kocaeli’nde Nano Teknolojik temizlik

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, il genelinde hizmet veren 370 otobüsünü, vatanda- şın güvenli ve sağlıklı ulaşımı için son teknolojik sistemlerle hijyenik hale getiriyor...

Ekleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 21:48/ Güncelleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 21:48
KOCAELİ-Büyükşehir Belediyesi konforlu ve doğa dostu ulaşım sağlamak için toplu taşıma araçlarını yenilerken, bu araçların vatandaşların gönül rahatlığıyla kullanması için hijyeni de ihmal etmiyor. Bu doğrultuda, araçları her gün iç ve dış temizliklerinin yapımı dışında, periyodik olarak da nano teknoloji kullanılarak yapılan temizliklerle araçlar hijyenik bir şekilde vatandaşların hizmetine sunuluyor.
Son model otomatik yıkama makinesiyle otobüslerin dış temizlikleri gerçekleştiriliyor. Daha sonra uzman personel tarafından otobüs içinde detaylı (cam, tutamaç ve yerler) temizlik yapıyorlar. En son olarak da “Sisleme” çalışması gerçekleştiriliyor. Temizlik bununla bitmiyor. Uzmanlar, ilk olarak aracın içinden alınan örnek ile araçtaki kirliliği kontrol ediliyor. Çıkan sonuç ile araç içerisindeki mikrop değerleri bulunuyor. Daha sonra 80 ppm yoğunluğunda nano gümüş ve sakkarit içeren, seyreltilmeden ve içine başka kimyasal karıştırılmadan el tipi elektrikli neburatör cihazı ile sis- leme çalışması gerçekleştiriliyor. Yapılan çalışmanın ardından yarım saat sonra tekrar örnekler alınarak, mikrop miktarı ölçülüyor.
Çalışmada kullanılan malzemeler Sağlık Bakanlığı onaylı “Biyodisel Ürün Ruhsatnamesine” sahip olması ile herhangi bir risk arındırmıyor. Uygulama, üç ay boyunca etkisini sürdürüyor. Yapılan sislemenin ardından her ay düzenli olarak mikrop miktarı ölçümü yapılırken 3 ayda bir de ilaçlama çalışması gerçekleştiriliyor. Çalışma ile kent genelinde her gün binlerce kişi tarafından kullanılan otobüslerde oluşabilecek mikrop nedenli hastalıkların önüne geçiliyor. Bir kalkan görevi gören sisleme yöntemi sayesinde vatandaşlar, hastalıklardan uzak bir yolculuk geçiriyorlar.