26 MAYIS 2019 PAZAR

Renkli taksiler ilgi görüyor!

Atatürk Havalimanı’nda hizmet veren Turkuaz ve Lüks Siyah Taksiler, özellikle kalabalık seyahat eden yolcular için konforun yanı sıra güvenli seyahat imkanı sunuyor...

Ekleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 21:37/ Güncelleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 21:37
İSTANBUL-Atatürk Havalimanı’nda hizmet veren Turkuaz ve Siyah Taksiler, özellikle, kalabalık seyahat edenler tarafından ilgi görüyor. Sarı Taksiler’e göre daha pahalı olan araçlarda klima, televizyon, masa, buzdolabında içecek ve yiyecek bulunuyor. Ücret tarifesi normal araçlara göre daha pahalı olan taksileri tercih eden müşteriler, her türlü konforun bulunduğu araçlardan oldukça memnun. Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatif Baş kanı Fahrettin Can, lüks taksiler le İstanbul’daki yapımı süren ye ni havalimanına hazırlık yaptıklarını söylüyor. Can, UKOME- ’nin İstanbul’da hem sarı, hem turkuaz, hem de siyah taksilerin hizmet vermesi ile yolcuların da bunları seçtiğini belirtiyor.
“C”, “D” ve “E” segmenti araçların rahatlık sunduğunu belirten Can; “Turkuazlar’da tarife çok düşük. Esnaf, bunu mecburiyetten alıyor. Bunlarla diğer araçlar arasında hem fi- yat farkı var, hem de maliyet çok yüksek. Onun için bunlar arasında ücret makasının da düzeltilmesini esnaf arkadaşlarımız adına istiyoruz” diyor.
Can, lüks taksi araçlarında ÖTV indiriminin bir defa mahsus uygulandığına, kaza yapıldığında ise yeni bir araç alınması gerektiği özellikle, “D” segmen- ti araçlarda ÖTV indiriminin kalıcı olmasının taksiciler için önemli olduğuna da dikkat çekiyor. Keyfi haller dışında, zaruriyet dolayısıyla araç değiştirildi ğinde ÖTV indiriminin çok kolaylık sağlayacağını anlatan Can, Turkuaz ile Sarı Taksiler arasın- da taksimetre ücreti açısından çok fark olmadığını söylüyor.
Can, ikisi arasında hizmet bedelinde yüzde 15’lik değişiklik olduğuna değinerek; “Aslın da bu çok düşük bir maliyet. Büyükşehir Belediyesi bunu çok kısa zamanda düzenleyeceğini söylüyor. Çünkü, Sarı ile Turkuaz arasında yaklaşık 2.5 misli maliyet farkı var. Turkuaz taksiler 100 TL.’lik bir yere 115 TL.’ye seyahat imkanı sunuyor. Bu farklar aslında kurtarmıyor. Siyah lüks taksiler de ise bu ücret iki misli artıyor. Örneğin, 100 TL.’lik yola 200 TL. ücret alınıyor” diye konuşuyor.
Can, özellikle kalabalık seyahat eden yolcuların lüks taksilerden çok memnun olduğuna dikkati çekerek; “Yolcular tarafında bir sıkıntı yok. Yüzde 15 ’lik fark onlar için çok önemli değil. Aslında, ücret farkının en az yüzde 40-45 falan olması gerekiyor. Siyah araçlara Atatürk Havalimanı’nda ihtiyaçtan biniliyor. Dört kişi, bizim gibi kilolu insanlar olursa, on- lar bu arabaya biniyor. İki tak si tutacağına Lüks Siyah Taksi’yi tercih ediyor. Şu anda, bu araçlarımız daha çok tutuluyor” diyor.