20 MART 2019 ÇARŞAMBA

İstanbul’a müjde!

Anadolu’dan Trakya’ya geçecek araçları, İstanbul trafiğine girmekten kurtaracak olan 115 km.’lik Kuzey Marmara Otoyolu’nun bitimine az kaldı...

Ekleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 21:34/ Güncelleme: 27 Temmuz 2018 Cuma 21:34
İSTANBUL-Türkiye’nin son dönemde gerçekleştirdiği en büyük projelerden biri olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun 115 km.’lik kısmı olan Odayeri-Paşaköy arasında çalışmalar devam ediyor. Şu ana kadar yüzde 51’i tamamlanan otoyol, Anadolu’dan Trakya’ya giden araçların İstanbul tra fiğine hiç takılmadan geçişine im kan sağlayacak. Bu sayede, kentiçi ve köprü trafiği azalacak.
Odayeri-Paşaköy arasındaki 115 kilometrelik otoyolda viyadükler önemli yer tutuyor. Otoyolun yaklaşık 12 km.’lik kısmı viyadük üzerinden geçilecek. Pro je kapsamında yapılan 64 viyadükte çalışmalar eş zamanlı olarak sürüyor. Bunlardan 6’sının yapımı tamamlandı. Asya Yakası girişinde bulunan 240 m. uzunluğundaki Viyadük 33, yaklaşık 18 ayda tamamlandı. Viyadük 33, 3. Köprü’den gelen araç trafiğini Reşadiye-Alemdağ Çekmeköy istikametinden geçerek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne gidiş için TEM’e bağlayacak. Projenin Mahmutbey-Oda- yeri bölümü yakınlarındaki 300 metrelik Viyadük 7’de de çalışmalar tamamlandı. Yaklaşık 34 Bin m3 beton dökülerek 5 Bin 200 ton demir kullanıldı. Projenin 12. kilometresindeki 6 numaralı viyadüğün uzunluğu tamam- landığında 445 metre olacak. Bu viyadük, 82 metrelik yüksekliğiyle projenin en yüksek ayaklısı olacak. Otoyol güzergahında asfalt çalışmaları da sürüyor.
Projenin Asya Yakası’ndaki bölümde de ilk asfalt döküldü. Çamlık-Reşadiye Bağlantı yolu ile Avrupa Yakası’nda da Odayeri mevkisinde yapıldı. Odayeri-Paşaköy arasındaki 115 kilometrelik bölümün yıl sonuna yetiştirilmesi hedefleniyor. Karayol ları Genel Müdürlüğü, otoyolun diğer iki etabı için de ihale hazırlıklarını tamamladı. Kınalı-Odayeri arasındaki 149 km.’lik kısmın ihalesi 7 Temmuz’da, Akyazı-Kurtköy arasındaki 187 kilometrelik kesimin ihalesini ise 30 Haziran’da yapılacak. Bu etapların yapılmasıyla Kuzey Marmara Otoyolu Adapazarı’ndan başlayarak Kocaeli ve İstanbul’dan geçerek Tekirdağ’a bağlanacak.
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Projesi’ndeki 2 tünelden biri olan Riva Tüneli’nde de kazı işlemleri tamamlandı. Kesit olarak Avrupa’nın en büyük tünellerden biri olan Riva Tüneli’nde, beton dökümüne başlandı. Riva Tüneli kesit alanı olarak Av rupa’nın en geniş kazı alanına sa hip tüneli, dünyanın ise en büyük 3 tünelinden biri. Tünelin kazı alanı 236 metrekare genişliğinde, uzunluğu da giriş ve çıkış bölümlerindeki portal yapıları hariç kuzey tüp 626 metre, güney tüp ise 562 metre olacak. Riva tünelinde sol ve sağ tüpte kazı tamam landı. Beton kaplamanın sol tüp te yüzde 100’ü, sağ tüpte ise yüz de 47’si bitti. Çamlık tünelinde ise 6 aşamalı kazı devam ediyor.
Odayeri-İkitelli ve Paşaköy-Çamlık bağlantı yolları, İstanbul’un kentiçi bağlantılarını ve TEM Otoyolu’ndaki yoğun araç trafiğini rahatlatacak.