20 MART 2019 ÇARŞAMBA

Toplu taşıma organize işler!

Değişimin tam kavranamadığı toplu taşıma sisteminde, dikkat çeken şaşırtıcı hamleler gözleniyor. İstanbul iç dinamiğe, dağınıklığı giderecek yeni aktörler ararken, Anadolu çok farklı konuları tartışıyor!..

Ekleme: 23 Temmuz 2018 Pazartesi 01:11/ Güncelleme: 23 Temmuz 2018 Pazartesi 01:11
Değişerek yenilenen kent yapılanmalarında toplu taşıma anlayışlarındaki sistem arayışları, ilginç uygulamalar- la kafa karıştırıyor. Özel Halk Otobüsçüleri, yeni nesil ve yenilenerek Akıllı Ulaşım Sistemleri’ne en yakın duruşu sergilerken, onların dışındakilere de alan açan ayakta yolcu taşıtan uygulamalarla ortalık cennete döndü!
 
Kamu hizmeti anlayışından uzak, “Sada bi yerde” taşımacılığı aldı başını yürüyor. Vergi adaletinden uzak bu karmaşada Özel Halk Otobüsçüleri öz sermayesini yitirirken, belediye denetimli tek işletmeci olarak geleceğin yeni nesil taşımasında yer alacağına inanıp, çabalamasını sürdürme eğilimli hareketliliği devam ediyor.
 
Kilometre bazlı performansa dayalı sisteme sıcak bakarak yol almak isteyen esnaf, ücretsiz ve indirimli kartlarla bunların usulsüz kullanımlarının önlenmesine bel bağlarken, İstanbul, ilginç yöntemlerle yeni aktörleri harekete geçiren uygulamalarıyla ara çıkışlar sergiliyor. Esnaf hala TÖHOB aracılığı ile Başkan’dan yeni bir vergi düzenlemesinin gelmesini bekliyor!
 
Toplu taşıma hizmet algısında ortak anlayışla kamu-özel iş birliğinin doğruluğunu gören TÖHOB, bu hengamede bazı kurnazların çıkışını durdurmak için mücadele ediyor. Fakat, esnafa destek sağlatan komisyonlarla ortalıkta kafa karıştıran aidat taleplerinden öte gitmeyenlerin kurnaz girişimleri özel taşımacıyı bunaltıyor.
 
Geleceğin kentiçi toplu taşıma sisteminde değişen ve gelişen gidişata uygun en doğru çözümün “Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği” kavramı olduğunu bilen -Tek Çatı Örgütü- TÖHOB, Başkan aracılığı ile toplu taşıma kanununa eklenmesini sağlatacağı bu yasayla, bugüne kadarki tüm organize işlere de bir set çekecektir. Esnaf, şimdi, TÖHOB’un bu konudaki atacağı adımı merakla bekliyor.