20 MART 2019 ÇARŞAMBA

Dünya’nın tercihi toplu taşıma!

Kentlerde toplu taşıma hizmetinin öncelikli olarak tercih edilmesi, kamu-özel ilişkilerini geliştirirken, trafik kazalarına da olumlu etki etmektedir...

Ekleme: 14 Temmuz 2018 Cumartesi 02:57/ Güncelleme: 14 Temmuz 2018 Cumartesi 02:57
Gelişen teknoloji, değişen yapıylaa ortaya çıkan yerleşim yerlerinde, 7/24 hareketlenmelerin, toplu taşıma ile gerçekleşmesini sağladı. Bu avantaj, aynı zamanda küresel ısınma ve bunu tetikleyen çevre kirliliğini önleme amaçlı ek faydalar sundu. Trafik kazaların önlenmesinde de etkisi olduğu ortaya çıkan toplu taşımanın ekonomik açıdan da ilk sırada olması, özellikle, yeni kent yapılanmasında modlar arası sisteminin çevreciliğiyle de önemli hale geldi.
 
Gelişen teknolojinin sunduğu akıllı sistemler ve alternatif yakıtlar kullanan yeni nesil üretimler ve çevre kirliliğini önleyen sonuçlar doğurunca özellikle, yeni kent yapılanma ve dönüşümlerinde toplu taşımayla birlikte ana plan hazırlanarak öyle yola çıkılmasının da önünü açtı. Bu yaklaşımla otomotiv sektöründeki gelişmeler, daha etkin ve akıllı sistemlerle toplu taşıma hizmet aktivitesini geliştirerek sistemi hem yeni, hem de güvenlikli imkanlara kavuşturdu.
  
Belediyeler uhdesinde yapılan toplu taşıma hizmeti, zaman içinde, özel sektör tara fından verilmeye başlandı. Bu yolla kamu, sermaye kullanım gerekliliğini ortadan kaldıran uygulamalarla asli görevini yerine getirir oldu. Bu bireysel işletmecilik, zaman içinde Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği tanımını alırken, teknolojinin doğrudan yaşamı kolaylaştıran, uydu sistemleri ve bilgisayar kullanımlı imkanları ile ulaşım hizmetlerini de talebe göre çeşitlendirdi.
 
Günümüz teknolojisinin sunduğu imkanlarla giderek akıllı ulaşım sistemleriyle öne çıkan toplu taşıma, zaman içinde önemini daha arttıracak yeni hizmet imkanına kavuşturuluyor. Sağlanan imkanlarla trafik kazalarının da önlenmesi, can ve mal kaybına dayalı tüm olumsuzlukların ortadan kaldırılması için otonom, çevreci, elektrikli araçların yanında, çeşitlendirilerek alternatif taşıma araçlarıyla da gündemde birinci sırada olmayı sürdürmesi için çalışılıyor.