18 MART 2019 PAZARTESİ

İBB Atak yaptı!

İstanbul’un trafiğini rahatlatmak için “Akıllı Ulaşım Sistemleri” geliştiren İBB, “ATAK Sistemi” ile trafik yoğunluğunu en az yüzde 15 oranında azalttı...

Ekleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 23:28/ Güncelleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 23:28
İSTANBUL-Büyükşehir Belediyesi, akıllı şehirleşme yatırımlarına İstanbul’da hız kesmeden devam ediyor. Dünya’nın en büyük şehirlerinden biri olan kentte trafiği rahatlatmak için çalışan İBB, akıllı ulaşım sistemlerine bir yenisini daha ekledi. İstanbul trafiğinde yoğunluğun azalması, trafik akışının hızlanması amacıyla İBB iştirak şirketi İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK) tarafından Adaptif Trafik Yönetim Sistemi (ATAK) geliştirildi. Halihazırda Ayvansaray Kavşağı, Aksaray Küçük Langa Kavşağı, Edirnekapı Yol Bakım Kavşağı, Baltalimanı Kemik Hastanesi Kavşağı, Ataköy 1. Kısım Kavşağı dahil 80 kavşakta “ATAK Sistemi” kuruldu. Kısa zamanda bu sayının 200’e ulaşması, akabinde ise İstanbul’un tüm kavşaklarında sistemin hayata geçirilmesi planlanıyor.
Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan sistem, Türkiye’de ilk defa İstanbul’da uygulanmaya başlandı. Halihazırda kullanılan “ATAK Sistemi”nin yazılımı yerli mühendisler tarafından geliştirildi. Ancak, sistemin donanımı yurtdışından ithal ediliyordu. Bunun üzerine İBB donanımın da yerli ve milli imkanlarla üretilmesi için çalışma başlattı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından İstanbul’daki 2 Bin 250’ye yakın kavşakta tamamen “Yerli-Milli ATAK Sistemi” kurulacak. Bu sayede, yurt dışından ithal edilen donanımların maliyetinde yarıya yakın tasarruf sağlanacak.
“ATAK Sistemi”nin hayata geçirildiği kavşaklardan alınan trafik akışı verilerine göre önceki günlere nazaran trafikte gecikme süresi yüzde 15 ila yüzde 30 oranında azaldı. Seyahat süresinde ise yüzde 20 azalma kaydedildi. Trafik akışı yüzde 35 arttı. Trafikte kaybedilen sürenin azalmasıyla birlikte harcanan yakıt oranı yüzde 15 düştü. Bu sayede sadece bir kavşakta yıllık ortalama 700 Bin TL. yakıttan tasarruf edildi. Kavşak başına yılda ortalama 1 Milyar 700 Bin TL. zaman tasarrufu gerçekleştirildi. Karbon içerikli yakıtların atmosfere salınımını ölçen CO2 emisyonunda yüzde 18 azalma kaydedilerek çevreye de fayda sağlandı.