20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

Kim ne diyor, kim ne istiyor!

Değişen yönetim sitemimize uygun düzenleme içinde kentiçi toplu taşıma sistemindeki hazırlığın özel kesimde ortak kabulle ele alınma beklentisi, esnafı umutlandırıyor...

Ekleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 23:25/ Güncelleme: 6 Temmuz 2018 Cuma 23:25
Başkanlık sitemine uygun yasaların düzenlenerek uyarlanmasına, gerekli yasalarla sistemin beklenen verimlilikte çalışmasına dönük hazırlıklar sürüyor. Bu hazırlıkların içinde 30 Bin’in üstündeki toplu taşıma sisteminde hizmet veren özel halk otobüsü esnafının da yasal olarak desteklenmesi bekleniyor.
Esnafın sıcak baktığı yenilenmeye uygun çıkarılacak toplu taşıma yasası, kamu-özel iş birliğine dayalı belediye denetimindeki özel halk otobüsü işletmeciliğini gerektiriyor. Esnaf, bu yasal düzenlemenin çağın gerektirdiği kamu-özel ortak anlayışına imkân sağlayıp, hizmet verimliliğini de arttıracağına inanıyor.
Özel sektör işletmeciliği kavramının, özel halk otobüsü işletmeciliği şeklinde formüle edilmesini bekleyen esnaf, sitemde kullandıkları öz sermayelerinin devamını sağlayacak bu düzenleme ile kamuyu yükten kurtaracaklarına inanıyor. Ayrıca, bu yasayla belediyenin devlet desteği alacağına dikkat çekiyor.
“Özel Halk Otobüsü İşletmeciliği” formulünün, 2918 sayılı yasa yönetmeliğine konulan tanımın da altını dolduracağını belirten esnaf, yurt geneli sektöre yön veren tüm yönetici ve duayenlerden, TÖHOB üzerinden bu anlayışla ortak akla dayalı bir işbirliği için çaba göstermelerini ve desteklemelerini istiyor.