20 NİSAN 2019 CUMARTESİ

Tanzanya’da bile var!

Trafik kazalarına dönük önlemler can kaybını engelleyemezken, 30 senelik YÖK ile 200 civarı üniversite ve okullarımızda “Trafik Mühendisliği-Trafik Teknikerliği” eğitimi neden yok!..

Ekleme: 15 Haziran 2018 Cuma 01:11/ Güncelleme: 15 Haziran 2018 Cuma 01:11
Ülkemizdeki trafik teröründen her yıl 7 Bin 300 kişi ölmekte, 300 Bin kişi yaralanmakta ve 21 Bin kişi de hayat boyu engelli kalmaktadır. Mağduriyet, aile boyu travma olarak ömür boyu sürerken, bununla ilgili 1983’den beri yürürlükte olan 2918 sayılı yasa,18 kurum ve bakanlığın iştiraki ile kırk yamalı bohça konumuna getirilmiştir.
 
Trafik kazalarının önlenmesine dönük çabaların dayanağı olan 2918 sayılı yasa ile tüm çabalara rağmen, kayıpların önlenme hedefine ulaşamadığımızı göstermekte dir. Bu konuda, dünyadaki örnek uygulamaları, bizdeki yasanın revizesiyle birlikte kurumlar arası yetki karmaşasına son verecek şekilde etkinleştirilmesi gerekir.
 
Ancak, tüm bunlara rağmen, 30 sene önce kurulan YÖK ile bugün 200 civarında üniversitesi olan ülkemizdeki okulların hiç birisinde “Trafik Mühendisliği-Trafik Teknikerliği” eğitiminin bulunmaması önemli anlayış eksikliğidir. Oysa, Tanzanya gibi bir Afrika ülkesinde bile, 30 seneden beri “Trafik Enstitüsü” bulunmaktadır(!) Bu durumda, yapılacak şey çok basit ama!..
 
Evet, ülkemizde trafik kazaları tüm önlemlere rağmen artarak sürmektedir. Son zamanlarda eğitim kurumlarının ana ve ilk okullarında başlatılan çabalar geleceğe dönük umutları yeşertse de, dünya sırala- masında aşağılarda olduğumuz gerçeğini değiştirmeyecektir. Bu yüzden, örnek uy gulamaları hayata geçirmek, artık ciddi ciddi yetkililer tarafından düşünülmeli...