26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

Eski anlayışın “Ben” karışıklığı!

Teknolojik uygulamaların dünyadaki tüm sınırları ortadan kaldırmaya başladığı bu geçişte, küresel ekonomileri yönetenlerin hala eski anlayışta direnç gösterdiği görülüyor...

Ekleme: 12 Haziran 2018 Salı 02:39/ Güncelleme: 12 Haziran 2018 Salı 02:39
Bütünsel bakış açısına yeterince sahip olamayan küresel ekonomileri yönetenler, kişisel kararlarla üretimlere yön verirken, teknolojinin özgürlük yaratan uygulamaları giderek darbe üstüne darbe görüyor. Sınırları ortadan kaldıran teknolojik uygulamalara, eski anlayışlı kararlarıyla, ekonomik şartları zorlaştıran bu yöneticiler, var olan global yapıyı giderek zora sokuyor. 
 
Global üreticiler, teknolojik uygulamacıların istihdamına ortak olarak, teknolojiyi, ülkeler arasında da entegre etme başarısını göstererek, sürdürülebilir ihtiyaçlara daha çok yatırımın önünü açarken, kentlilik bilincine de etki edip, insan yaşamını  kolaylaştırıyor. Ancak, tüm gelişmelerin ortaya koyduğu bu gerçek, eski anlayışlı yöneticilerin zihinsel karışıklığı yüzünden hedefe ulaşılmasında hala ciddi bir engel oluşturuyor.
 
Her gün kademe kademe artarak özgürlük sağlayan yeni nesil teknolojiler, insan zihninde ciddi değişikliğe neden olurken, eski anlayışlı bu yöneticilerin zihinsel değişimi kavrayamamış olması “Biz” algısını, “Ben” olarak görmesiyle, ülkeler arası sorunlar yaratıyor. Yatırımların ekonomik boyutunu görmezden gelen bu yöneticiler, yarın ortaya çıkacakları ciddiye bile almıyor.
 
Taraflı bakış açısı ile “Ben” diyenlerin, bu zihinsel kısır döngü içinde çırpınışı (!) sonuç olarak, insan yaşamına olumsuz yansısa da bunu görmezden gelerek sürdürmeleri, hem küresel zor balık, hem de ekonomik sıkıntıları daha fazla artırıyor. Tüm uyarılara rağmen, eski anlayıştan vaz geçmeden kendi bildiklerini okumaları, ülkeler arası savaşı düşünülebilir hale getirebilir.