26 HAZİRAN 2019 ÇARŞAMBA

MUTTAŞ’ta yenilik çağa uygun sürüyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Dalaman ve Milas Bodrum Havalimanları’na yapa- cağı seferleri için filosuna kazandırdığı yeni Temsalar’ın teslimat törenini yaptı...

Ekleme: 4 Haziran 2018 Pazartesi 05:23/ Güncelleme: 4 Haziran 2018 Pazartesi 05:23
MUĞLA-Büyükşehir Belediyesi’nin, ulaşım alanındaki görev, sorumluluk ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda 2014 Temmuz Ayı’nda başlattığı Dalaman ve Milas Bodrum Havalimanı taşımacılığı seferleri için filosuna kazandırdığı yeni Temsa Safirler’in tanı- tım töreni yapıldı. Menteşe’de bulunan Büyükşehir Belediyesi SosyoKültürel alanda gerçekleştirilen törende konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Havaalanı ve uçak yolculuğundan faydalanamıyoruz şikâyetleri vardı. Sadece bir şirket havaalanına ulaşımı sağlıyordu ve tek şirketin egemenliği altındaydı. Yasa da bize ulaşım hizmeti verme hak- kı tanıyordu. Dolayısıyla aldığımız araçlarla biz havaalanı yolcu taşımacılığına başladık. Başlangıçta problem oldu. Şirket itiraz etti ama hukuki olarak diğer şirketin sadece 8 araç ile hizmet edeceği karara bağlandı” dedi. 
Gürün, Ulaşımda Dönüşüm pro jesinin sürecini anlattığı konuşmasında; “Ulaşımla ilgili göreve geldiğimizde kooperatifler kendi di- siplinleri içinde eski araçlarla ve fiyat politikalarıyla istikrar olmadan, eşit ve adil bir düzen olmadan herkes kendi yerinde muhta- riyetini ilan etmişti. Çok sıkıntılı olacağını baştan tespit etmemize rağmen bu düzenin değiştirilmesi gerektiği kararını aldık. Bu değişim yapılırken esnafın da kesinlikle zarar görmemesi ama esnaf- la birlikte kamu hizmeti yaptığımız unutulmadan halka en iyi ve uygun fiyatla hizmet verme politikasını uygulamak üzere dönüşüme geçtik. Başlangıçta yanlış anlaşılmalar ve ufak tefek hadiseler yaşandı ama şuan yüzde 96 dö- nüşüm sağlandı. Ben buna başlarken riskli olduğunu bilmeme rağmen halkıma ve şoför esnafı- ma güvendim. Bazı yerlerde problem yaşansa da şu anda hepsi mut- lu ve evlerine istikrarlı bir şekilde rızıklarını götürüyorlar” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Alper Kolukısa ise, “Kuruluşundan itibaren havalimanı servis araçlarımız, 2 milyon 187 bin 203 vatandaşımıza ve ilimizi ziyaret eden misafirlerimize hizmet vermiştir. Ayrıca, daha önce havalimanı toplu taşıma imkanı bulunmayan, Mente- şe, Datça Milas, Yatağan gibi ilçelerimizde de havaalanlarına doğrudan ulaşım imkanı MUTTAŞ tarafından sağlanmıştır. Hem havalimanı taşıması, hem il içi toplu taşıma hizmetleri için MUTTAŞ tarafından 130 araç alınmış olup, bu araçların toplam maliyeti 33 Milyon TL.’dir. Bugün havayolu firmamıza katılan 13 metrelik 8 Temsa Safir Türkiye ve yurtdışında kullanılan ve şehirlerarası yolcu taşımacılığına uygun Türk malı, çevreci ve son derece konforlu araçlardır” diye konuştu.