20 MART 2019 ÇARŞAMBA

UBER’in işi zorlaştı!

Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla yapılan yönetmelik değişikliği uyarınca, korsan yolcu taşımacılık yapan çalışma belgesini 2 yıl boyunca kullanamayacak...

Ekleme: 4 Haziran 2018 Pazartesi 04:57/ Güncelleme: 4 Haziran 2018 Pazartesi 04:57
ANKARA-Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na ver- diği talimat doğrultusunda Karayolları Taşıma Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen, 25 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle korsan taşımacılık yapanlara ağır cezalar geldi. Bu kapsamda, taşıtını çeşitli korsan internet uygulamalarına kullandıran D2 Yetki Bel- gesi sahiplerinin bu faaliyetlerine devam etmeleri halinde karşılaşacakları yaptırımlara ilişkin düzenleme yapıldı.
Buna göre, karayolu taşıma- cılığı faaliyetinde bulunmak için belge alanların, kendi taşı- ma kapsamları dışında çalışmaları veya belgesi olmayanlara taşıtlarını kullandırmaları durumunda, belge sahiplerine çeşitli cezalar verilecek. Böylelikle, yetkisi dışında taşımacılık yapanlara öncelikle uyarı yapılacak, tekrarı durumunda ise belge iptali ve 2 yıl yasaklanmaya varacak idari işlemler uygulanacak.
Öte yandan, yasa dışı taşımacılık yapanların özellikle, D2 bel- ge sahibi firmalarla anlaşarak bu firmaların belgelerinde kayıtlı taşıtlarını faaliyetlerinde kullandı- ğı ve bu işten teknoloji kullanım ücreti adı altında komisyon aldı- ğı tespit edildi.
Yeni düzenlemeyle taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerine ilk tespit için 50 uyarı cezası verilecek. Bu uyarılar 3 bin TL. yatırılarak kaldırılabilecek. Taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerinin 1 yıl içinde iki defa aynı ihlali gerçekleştirdikleri tespit edilirse, yetki belgeleri iptal edilecek ve aynı faaliyeti 2 yıl boyunca yapmaları yasaklanacak.