23 OCAK 2019 ÇARŞAMBA

TÖHOB noktayı koydu

2006 yılından günümüze, yaptığı çalışmalarla başta hükümet olmak üzere Özel Halk Otobüsçüleri ’nin çatı örgütü olarak kabul gören TÖHOB, son gelişmelerle birlikte gücünü bir kez daha gösterdi...

Ekleme: 18 Mayıs 2018 Cuma 22:21/ Güncelleme: 18 Mayıs 2018 Cuma 22:21
Türkiye’de STK’ların ortaya koyduğu hizmeti bir kademe daha artırma başarısı gösteren TÖHOB, bugüne ka- dar olan girişimleri ile esnafın sorunlarını yeni bir aşamaya daha taşıdı. Bundan böyle, AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un temasları sonrası, Özel Halk Otobüsçüleri’nin KDV yükümlülüğünde iyileştirme hedefleyen talepleri Maliye Bakanlığı bünyesinde değerlendirildikten sonra sonuçlandırılacak.
Hatırlanacağı üzere, bir süre önce askıya alınan görüşmeler 10 Nisan 2018 günü TÖHOB Heyeti’nin Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından konuyla ilgili görevlendirilen İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayraktar ile toplanmasıyla hareketlenmiş ve geçtiğimiz hafta Salı günü de İstanbul’da ikinci toplantı yapılmıştı. Bu toplantının ardından Bakan Ağbal ile TÖHOB Heyeti, 18 Mayıs Cuma günü İstanbul’da bir araya geldiler.
Son derece olumlu bir havada gerçekleşen toplantıda KDV yükümlülüğünde arzulanan hedefler aktarıldı ve esnafa yönelik düzenleme talebi bir kez daha yinelendi. Bakan Ağbal, konuşmasına, Ramazan Ayı’na değinerek başladı ve kazadan beladan uzak olunması, güzel kazançların nasip olması dileğiyle devam etti ve de daha önce de kendisine iletilmiş olan Özel Halk Otobüsçüleri’nin taleplerini önemsediğini tekrar tekrar belirtti.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik bilet işletmeciliğine geçen işletmecilerin yapılacak düzenlemeden yararlanacağını da açıkladı. Bir anlamda KDV barışı gibi değerlendirilmesi gereken bu çalışma ile ilgili görüşlerin ardından toplantı sona erdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuyu Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Sayın Binali Yıldırım’a arz ettikten sonra sonuca çok daha rahat gidileceğini söyledi.
Toplantıya; TÖHOB Başkanı İsmail Yüksel, Başkan Yardımcıları Ramazan Gürler ve Okan Yalçın, Yönetim Kurulu Üyeleri Nihat Pelen ve Hasan Durgun ile Genel Sekreter Onur Orhon ve de Şevket Erturan. Ayrıca, İstanbul ÖHO Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık ile Yalçın Beşir, Naci Yağız, Mehmet Tekin ve Nevzat Güneş ile Ercan Soydaş, Mustafa Kurt katıldı. Maliye adına; Adnan Ertürk ve Bekir Bayraktar hazır bulundu.