18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

Yoksa aklını kullanan son nesil bizler miyiz!

Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’nde 19-21 Nisan tarihleri arasında yapılan “1. Uluslararası Akıllı Ulaşım Sistemleri Konferansı”nda ileri teknolojik yeni yaklaşımlar ilgi çekti!..

Ekleme: 4 Mayıs 2018 Cuma 22:19/ Güncelleme: 4 Mayıs 2018 Cuma 22:19
BANDIRMA-17 Eylül Üniversitesi tarafından düzenlenen  destekçileri arasında ASİS Elektronik ve Bilişimin de yer aldığı 1. Uluslararası AUS Konferansı’nın açılışı Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir tarafından yapıldı. AUSDER Başkanı Erol Yanar, Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Yavuz Subaşı, Bandırma Kaymakamı Gün- han Yazar’da birer konuşma yaptı. 
Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği Başkanı Erol Yanar, ilgi çeken konuşmasında dünyada bilgi ve iletişimde baş döndürücü gelişme olduğu, bu alanda gecikmenin telafi- sinin olmayacağını söyleyerek, “Akıllı Ulaşım Sistemleri artık hayatımıza girdi. Ülkemiz de bu alanda dünyadaki gelişmelere paralel çalışmalar sürdürüyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri artık ülkelerin gelişmesini etkiliyor.  Türkiye bu alanda gelişmeleri yakın dan izliyor. UDH Bakanlığımızın oluşturduğu strateji belgesi çerçevesinde çalışmalar hızlandı.  Ülkeler bu alandaki bilgi ve birikim lerinin entegrasyonu için bilgiyi paylaşarak, iş birliği yapmalı. Bu nesil aklını kullanan son nesil. Dünya’da sadece nesnelerden oluşan, bilgileri elin de bulunduran ve bunlardan sonuçlar üreten elit tabaka olacak. Akıllı Ulaşım Sistemleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. 
AUSDER bir platform oluşturup, bu alanda dinleme, anla ma ve hizmet etme noktasında bir liktelik geliştirmek üzere 2 yıldır önemli çalışmalar yaptı” dedi. 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yavuz Subaşı, gelişmelerin izlendiğini farkındalıkla bilime ve bilimselliği önem verdiklerini belirterek, “Medeniyetimiz oku ile başlıyor. Bilim ve iletişimde dünyada ilk 10 içerisinde olmalıyız. Bu bağlamda biz Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen vazifeyi yapmak için azami gayret gösteriyoruz” diye konuştu.
 
 
SUNUMLAR İLGİ ÇEKTİ
 
Açılışın ardından ilk sunumu, “Kore’de ITS uygulamaları” konusuyla Güney Kore Akıllı Ulaşım Sistemleri İcra Direktörü Dr. Lee Young Kyun yaptı. “AB’nin Socrates 2.0 Proje” sunumlarıyla National Data Warehouse Proje Danışmanı Tiffany Vlemmıngs ve Trafik Yönetimi Uzmanı Giovanni Husken merak uyandırdı. Öğleden sonra Güney Kore MOLIT-KEC-Karayolları Genel Müdürlüğü adına Lee Jınho “Otoban Yönetimi” konusunu anlattı. Graz University of Technology’den Prof. Dr. Viktor Hacker “Yakıt Hücreleri ile Mobilitede teknik zorluklar ” konusuna değindi. Özel oturum konusu “Yol ve Sürüş Güvenliği” idi. Bu oturumda Royal Haskoning ile Evert Klem “Akıllı Araçların Trafik Güvenliği” üzerine konuştu. 
 
İSBAK Etüt ve Planlama Müdürü Murat Mustafa Harman “İstanbul AUS Uygulamaları Mevcut Durum ve Gelecekteki Planlamalar” konusunu. İETT Bilgi İşlem Daire Başkanı Dr. A. Önder Türkoğlu “Yol ve Sürüş Güvenliği için Toplu Taşıma Teşvik Modeli” sunumu dikkat çekti. MÜM Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müjdat Soytürk “Yeni ITS sisteminde V2V Teknolojileri ve Uygulamaları” üzerine yaparken. ASIS Elektronik Şirketi adına Abdullah Keskin “Akıllı Ulaşım Sistemleri Elektronik Ücret Toplama” yı sundu. Burulaş Genel Müdürü M. Kürşat Çapar “AUS’un Yol ve Sürüş Güvenliğine Etkisi”ni anlattı. Etkinlik gala yemeğiyle son buldu.