18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

Busworld 2018 Akademi etkinlikleriyle göz doldurdu

Bu yıl 7. Busworld Türkiye Fuarİzmir’de yapıldı. Öncekilere göre farklı atmosferde gerçekleşen fuar, Busworld Akademi ve Türkiye Belediyeler Birliği Ulaşım Komisyonu sunumlarıyla işletmecilikte yenilenmeyi ele aldı...

Ekleme: 4 Mayıs 2018 Cuma 22:06/ Güncelleme: 4 Mayıs 2018 Cuma 22:06
İZMİR-Fuarİzmir’in ev sahipliğini başarı ile gerçekleştirdiği Busworld İzmir açısından kayda değer başarı olarak değerlendirildi. Nihai karar verici işletmecilerin ziyaretçi profilini ağırlıklı olarak oluşturduğu, önemli satış bağlantıların gerçekleştirildiği fuarda akademik sunumlarla da ilgi çekti.
Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde belediyelerin yer aldığı Ulaşım Komisyonu ile Busworld Akademi’nin kentiçi ve şehirler arası işletmeciliğe dönük gelişmeleri ele alan konular üzerinde yoğunlaştırılmış sunumlarında belediye uygulamaları ile bütünleşik yeni kavramlar üzerinde durulması dikkat çekiciydi.
Urfa, Gaziantep, Kocaeli gibi Büyükşehir Belediyelerinin uygulama örnekleri, Edirne’nin özel ETUS uygulamaları, kahraman Maraş yaklaşımı, İzmir’in gelecek vizyonu ile belediyeler birliği Ulaşım Komisyonun ortak akla dayalı çerçeve oluşturacak yapılanma ve yeni gelişmelere dönük konulara önem vermesi, işletmecilerden oluşan ziyaretçi profilinin de bu konulara ciddi ilgi göstermesi önemli gelişme olarak değerlendirildi. Bunu doğrulayan bir başka geliş- me, doğrudan kentiçi toplu taşımacıların tek çatı örgütü TÖHOB’un 500 üzeri üyeleriyle fuarda öne çıkması oldu.
 
 
Ağırlıklı İstanbul olmak üzere yurt genelindeki şehiriçi toplu taşımacıların fuarda gelişmeleri izleyip incelemesi, Anadolu Isuzu ve Otokar gibi kuruluşlarla alım görüşmeleri yapması dikkatten kaçmadı.
Yurt geneli Hatay, Çorum, Edirne, Gaziantep, Kayseri, Mardin, Diyarbakır, Bursa, Antalya, İstanbul, Çanakkale, Osmaniye, Adana, Kocaeli, Balıkesir, Ordu, Muğla, Trabzon, Erzurum, Aydın illerindeki belediye ve özel halk otobüs işletmecileri ile servis ve turizm işletmecileri ile şehirlerarası yolcu taşımacılarının Kara Ulaştırma Genel Müdür Yardımcısı ve diğer üst yöneticileriyle birlikte değerlendirme ve sunumlar yapması gelişmelerin işletmecilik boyutlarının ele alınıp, ortak akla dayalı bir kamu özel yapılanmasına giden yolun benimsenebileceğini düşündüren gelişme olarak ele alındı. Netice itibarıyla, Busworld Fuarı hem etkinlik açısından, hem de ticari açıdan bir hayli hareketli geçti.