18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

M7 hattında ulaşım 26 dakikada tamam

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın 3. Yeni Havalimanı ile birlik- te hizmet vermesi bekleniyor. İki uç arasındaki mesafe 26 dakikada gidilecek...

Ekleme: 4 Mayıs 2018 Cuma 21:51/ Güncelleme: 4 Mayıs 2018 Cuma 21:51
İSTANBUL-2014’te temeli atılan M7 olarak adlandırılan metro hattı açıldığında, Mecidiyeköy istasyonu aktarma merkezi olacak. Kabataş ve Mahmutbey yönlerinden gelen yolcular, Yenikapı ve Hacıosman yönlerine metroyla; Söğütlüçeşme ve Beylikdüzü yönlerine ise metrobüsle aktarma yapabilecek. Çalışmalar tamamlandığında, Mecidiyeköy istasyonu yer altı meydanına dönüşecek. Metrobüs ile Yenikapı-Hacıosman metro hattının aktarma noktası olan istasyona 2 Bin metrekarelik bir yer altı meydanı da oluşturulacak. Metrobüsten metroya geçiş koridorları ise 25 metre genişliğinde olacak.
Sürücüsüz metronun geçtiği yeni hatların duraklarında tekerlekli sandalyeler için şarj noktaları, peron ayırıcı kapı sistemi, mescitler, görme engelli yolcular için “Braille Alfabesi” ile yönlendirme ve tren bilgisine ait sesli bilgilendirme yapılacak. Tren beklenen peronları ve gelen trenleri ayıran “Peron ayırıcı otomatik kapı sistemi” sayesinde, yolcuların sürücüsüz trenlerin geldiği raylara düşme, eşya, çanta ve puset düşürme, intihar gibi istenmeyen olayların önüne geçilmesi hedefleniyor.
Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı açıldığında, Yenikapı-Hacıosman ve metrobüs hatları ile entegrasyon sağlanacak. İlk açılışta günde yaklaşık 300 bin kişinin Mecidiyeköy istasyonundan geçmesi beklenirken, 240 Bin kişinin Kabataş- Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı ile Yenikapı-Hacıosman arasın- da seyahat etmesi bekleniyor. 30 Bin kişinin metrobüs, 30 Bin kişinin de Mecidiyeköy bölgesine dağılması tahmin ediliyor.
Metronun yıl sonunda hizmete girmesiyle, ilçeler arasındaki mesafeler de kısalacak. Ba- zı mesafelerin dakika aralığı şöy le: Bağcılar-Mecidiyeköy: 41 dk., Kağıthane-Mecidiyeköy: 4.5 dk., Tekstilkent-Mecidiyeköy: 20.5 dk., Beşiktaş-Mecidiyeköy: 5.5 dk., Başakşehir- Mecidiyeköy: 35.5 dk., Sancak tepe-Mecidiyeköy: 55 dk., Mecidiyeköy-Mahmutbey: 26 dk.
Öte yandan, 2018’in sonun- da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılması hedeflenen 47.8 km. uzunluğunda 4 met- ro hattı bulunuyor. Raylı sistemler arasında; Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun ikinci etabı olan Ümraniye (Yamanevler)-Çekmeköy bölümü, Mecidiyeköy-Kağıtha- ne-Alibeyköy-Mahmutbey metrosu, Dudullu-Kayışdağı,İçerenköy-Bostancı metrosunun Bos- tancı İDO’dan İMES’e kadar olan 10,2 kilometrelik kısmı ile Eminönü-Eyüpsultan-Alibeyköy tramvayı yer alıyor.
Yıl sonunda açılması beklenen diğer bir raylı sistem ise 63 km.’lik Gebze-Halkalı Banliyö Hatı’nın yüzeysel metroya dönüştürülmesini içeren Marmaray hattı olarak planlanıyor.