18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

“Canımızı acıttı!”

“Öz sermayesini tüketme pahasına toplu taşıma hizmeti verenleri görmezden gelen, tek kalemde 12 Milyon’a yakın kişiye 2 Bin TL. verenler, acaba bizi neden düşünmez?” diyen esnaf, cevap bekliyor...

Ekleme: 4 Mayıs 2018 Cuma 21:46/ Güncelleme: 4 Mayıs 2018 Cuma 21:46
Belediye denetiminde toplu taşıma hizmeti veren Özel Halk Otobüsçüleri’nin hizmet ölçüm kriteri, şu anda her hangi bir denge ile uzaktan yakından alakası olmayan düzlemde seyrini sürdürüyor. “Sıfır Hata” formülü ile can-mal kayıplarını önlenme olanağı varken belediyelerin de katılımıyla (!) esnafa sunulan gelir dengesizliği, formülle kurulacak sistemi dengelemeden uzak görülüyor.
 
Gelişmelerin seyri, Özel Halk Otobüsçüleri’nin gelir-gider dengesinden uzaklaştırıp, makası gider yönlü aleyhine açması, öz sermayesiyle yatırım yapmak olan esnafın sermaye kaybı yaşamasına neden oluyor. İleri teknolojiye dayalı değişiminin de gelir-gider dengesiyle, yolcu memnuniyetini sağlama konusunda ana kriter sayılmasını isteyen esnaf, acil olarak ekonomik cevap bekliyor.
 
Ülkemizde, kent içinde toplu taşıma hizmeti veren Özel Halk Otobüsçüleri, son yaşanan olaylarla beraber ileri teknolojinin ulaştığı “Sıfır Hata” toleranslı üretimleri olanaklı kılan gelişmelerin çözümlerine destek olacağını çok iyi biliyor. Ancak, sosyal devlet kavramında önemli hizmetlerin ihdasını getirecek olan bu gelişmelere rağmen yönetim erkinin ikici anlayışından endişe duyuyor.
 
30 Bin’in üstünde, kentiçi toplu taşıma için hizmet veren Özel Halk Otobüsü esnafı kendi durumunu görmezden gelenlere sesleniyor; “Bu güne kadar bize sunduklarınızın üstünde hiçbir talepte bulunmamamıza rağmen bizi görmezden gelmeniz canımızı acıtıyor. Bir de 12 Milyon’a yakın emekliye verilecek 2 Bin TL.’yi düşününce, tam bir üvey evlat muamelesine maruz kaldığımıza artık inanıyoruz. Acil çözüm bekliyoruz...”