18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

7. Busworld 2018’de TÖHOB rüzgarı esti

7.’si İzmir’de Fuar İzmir’de gerçekleştirilen Busworld 2018 Türkiye Fuarı, TÖHOB üyesi 200’e yakın özel halk otobüsü işletmecisinin katılması ile daha da renklendi...

Ekleme: 27 Nisan 2018 Cuma 21:07/ Güncelleme: 27 Nisan 2018 Cuma 21:07
İZMİR-Büyükehir Belediye Bakanı Aziz Kocaoğlu, HKF Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Bakanı Bekir Çakıcı, Busworld International Başkanı Didier Ramoudt, İran Kazvin Eyaleti Belediye Bakanı Ali Safari, IPRU Başkanı A.Fatih Tamay, TOF Başkanı Mustafa Yıldırım ile TÖHOB Genel Başkanı İsmail Yüksel ve diğer davetlilerin kurdela kesimiyle açılan fuara öngörülenin üzerinde yerli-yabancı ziyaretçi katıldı. Ülke genelinden 200'e yakın kentiçi toplu taşıma hizmeti veren TÖHOB üyesi özel halk otobüsü işletmecilerinin katılımıyla renklenen fuarın ilk günü halk otobüsçülerinin Otokar, Anadolu Isuzu firmaları ile toplu alım gerçekleştirmeleri dikkat çeken önemli bir gösterge oldu. Bu etkinlik, İzmir açısından eski fuar etkinliğine ulaşıp, onu aşabilecek ciddi bir gelişme olarak yorumlandı.
Fuarda, Busworld Academy Türkiye 2018 kapsamında konferanslar da gerçekleştirildi. Konferanslarda; İETT, UITP, ESHOT, ETUS, OTOKAR, BMC, TMD, KUG-TOF, WRI, HED, TEHAD ve Urfa, Gaziantep, Kocaeli, Hatay, Ordu, Muğla, Malatya Büyükşehir Belediyeleri gibi kuruluşlar sektörde gelişme, değişim ve yenilikleri değerlendi- rerek bilgi, alışverişleri yapılmasını sağladıkları görüldü. Nihai alıcı-karar verici sektör mensuplarının yer aldığı ziyaretçi profilinin gözlendiği fuar başarılı ve umut vericiydi.
 
GÖZÜMÜZE TAKILANLAR
 
Busworld Academy Türkiye 2018 etkinliklerinde önemli konularda bilgilendirmelerle göz doldurdu. Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde kurulan Ulaşım Komiyonu, bünye içi toplantıları ile üyesi olan belediye yetkililerine dönük önemli konularda bilgi alışverişi ile ortak anlayışla yol alınması dahil, çeşitli konularda fikir alışverişi yaptıkları izlendi.
1. GÜN: 14.00-16.00 arasındaki ana başlık “OTOBÜS SEKTÖRÜNDE PAZAR TRENDLERİ” oldu. 
Moderatörlüğünü Busworld Akademisi Direktörü Jan Deman’ın yaptığı oturumda; “Global Perspektifte Pazarın Güncel Durumu”nu LMC Otomotiv Kıdemli 
Analisti James Norris, “İzmir Ulaşım Uygulamalar”nı ESHOT Genel Müdür Yardımcısı Turgay Akkaya, “Edirne Etus uygulamalarıyla, Bireysel İşletmecilerin Kurumsallaştırılmasını” Edirne Belediyesi Ulaştırma Hizmetleri Müdürü Erdal Uygun, “Elektrik ve hibrit araç Teknolojileri ve Endüstriyel gelimeler”nı TEHAD kurucu  Bakanı Berkan Bayram, “Türkiye'de Şehirlerarası Otobüs ve otobüs Turizmi”nı Turizm İşletmecileri Türkiye temsilcisi Esra Levent sundu. 
2. GÜN: 10.00-12.00 arasındaki ana başlık “ELEKTRİKLİ OTOBÜS” oldu. Moderatörlüğünü WRI enerji ve İklim uzmanı Sebastian Castellanos’un yaptığı oturumda; “E-otobüsün kentsel alanlara etkisi”ni, WRI enerji ve İklim uzmanı Sebastian Castellanos, “Avrupada E-Otobüs Pazar Fırsatları”nı Frost&Sullivan Danımanı Anna Özdelen, “Sıfır Emisyonlu Toplu Ulaşım Deneyimi”ni ESHOT teknoloji Geliştirme Müdürü Hakan Uzat, “Elektrikli otobüs Satın Alınmasında İhale Süreçleri”ni UITP Eğitim Müdürü Muhammet Emre Kıran, “Mevcut Elektrikli Alt yapının optimize edilmesi”ni Proje Direktörü Thomas Mourey, “Moskova  Elektrikli Otobüslerin Evrimi” konusunu da Mosgortrans Proje Direktörü Artem burlakov ele aldı.
 AYNI GÜN: 14.00-16.00 arasındaki ana başlık “ŞEHİRİÇİ OTOBÜSLERDE GÜVENLİK VE TEKNOLOJİ” oldu. Moderatörlüğünü WRI Türkiye Sürdürü- lebilir şehirler Yol-Güvenlik Müdürü Tolga İmamoğlu’nun yaptığı oturumda; “Türkiye'de Otobüs Taşımacılığında Güvenlik Önlemleri” sunumunu Tolga İmamoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Ana Planı ve trafik Yönetimi Sistemi”ni Ulaşım Planlama Müdürü Hakan uzun, “Yıl: 2030 İzmir Ulaşım Sistemi”ni İzmir Büyükehir Belediyesi Ulaşım Şefi Utku Cihan, “Metrobus Hattı bakım Modeli” sunumunu İETT Metrobüs Depo Müdürü Zeynel Albas, “Toplu Taşımada İşletme Modelleri”ni Urfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürü Abdullah Keskin, “Sürücü Eğitimi &Yeterliliği” konusunu HED Akademi Direktörü Perihan Aydın, “Toplu Taşıma Mağduriyeti Nasıl Azaltılır” konusunu, Tafik Mağdurları Derneği Başkanı Yeşim Ayoz, “Dijital Çağ için Toplu Taşıma Sürücü Deneyiminin Değerlendirilmesi”ni Vectalia Pazarlama ve Müşteri Direktörü  Andreas Alejandro Pinate sundu.