18 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ

Esnafı düşünen yok!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özel Halk Otobüsçüleri ile “İstanbul Buluşması”'ndan sonra hem çözüm üretme adına destek, hem de ekonomik açıdan esnafın geldiği durum hiç kimsenin umurunda değil.

Ekleme: 27 Nisan 2018 Cuma 20:41/ Güncelleme: 27 Nisan 2018 Cuma 20:41
Türkiye geneli, Özel Halk Otobüsçüleri’ne uygulaması için “65 yaş üzeri bedava ve indirimli taşımacılık” kararı, öz sermayesi ile hizmet veren bu esnafı her geçen gün daha da zor duruma düşürdü. Gelinen bu noktada bir adım dahi atamayacak hale gelen, 30 Bin’in üzerindeki Özel Halk Otobüsçüsü, diğer özel taşımacıların yanın- da adeta üvey evlat muamelesi görüyor.
 
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “İstanbul Buluşması”nda; “Başta KDV sorununu çözeceğiz. Özel Halk Otobüsü yasal tanımı konusunu sonuçlandıracağız” açıklaması ile birlikte bugüne kadar “inanarak bekleyen esnaf”ın yanında TÖHOB dışında hiçbir meslek kuruluşu ve STK’nın yer almaması düşündürücü hale geldi. Çünkü, bu gurupların temsilcileri, vaatten öte hiçbir şey yapmadı. 
 
Özel Halk Otobüsçüleri, kendilerini duymayan kuruluşların, sorunlarını ortaya koymaktan kaçınan kontrol ve denetimi uhdesindeki belediyelerin kendi bünyelerinde oluşturdukları şirketleriyle ortaya çıkan zorluklara ayrıca göğüs germeleri, ülke genelinde iki başlılığı getirdi. Esnafın içinde bulunduğu durumu değerlendiremeyenler sorunların büyümesine katkı yaptı.
 
Konfederasyon, Federasyon ve Birliklerin başkan ve yöneticileri, Özel Halk Otobüsçüleri’nin ekonomik kayıpları ve geleceğe dönük kaygılarına yardımcı olmak şöyle dursun, sadece toplantılarda hamasi nutuklarla ağızlarına bir parmak bal çalma dışında hiçbir destekte bulunmadı. Esnafın bugüne kadar yanında ve onun tek sesi olan TÖHOB dışında çözüm aranmadı.
 
“Mızrak çuvala sığmaz” hale dönüşürken, esnafın içinde bulunduğu bu durumu düzeltmek ve sorunlarını çözmek için iletişim kuran, hükümet katında sektörün tek çatı örgütü kabul edilen TÖHOB’u oluşan koşullara göre destekleyip, esnafın içinde bulunduğu bu zor durumdan çıkmasına yardımcı olmak gerekir. İlgili görünen ilgisizlere de bunu net göstermek gerekir.