24 OCAK 2019 PERŞEMBE

2018’de de iddialı

Otokar, İzmir’de düzenlenen Busworld Turkey Fuarı’nda tasarımı, ergonomisi ve teknolojisiyle yüksek beğeni toplayan 9 farklı modeliyle yer aldı...

Ekleme: 24 Nisan 2018 Salı 20:34/ Güncelleme: 24 Nisan 2018 Salı 20:34
İZMİR-50 ülkede milyonlarca yolcu taşıyan Otokar, Türkiye dahil 12 ülkeden 145 firmanın katıldığı Busworld Turkey 2018’de, 9 otobüsünü tanıttı. Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası Otokar fuarda, tasarımı, ergonomisi ve teknolojisi ile yüksek beğeni toplayan Sultan, Poyraz, Doruk ve Kent otobüslerinin farklı modellerini sergiledi.
Fuarda, son dönemdeki faaliyetlerini değerlendiren Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, son 3 yıldır daralan otobüs pazarına rağmen geçtiğimiz yılın Otokar için başarı ve yeniliklerle dolu bir yıl olduğunu belirtti. Akgül; “Müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda geliştirdiğimiz otobüslerimiz Türkiye ve dünyanın dört bir yanında beğeni toplamaya devam ediyor. Tasarımından teknik özelliklerine Otokar’ın yenilikçi yaklaşımını yansıtan araçlarımız şehir içi top- lu taşımacılığında, turizm ve servis taşımacılığında trendleri belirliyor. 2017 yılında Türkiye’de satı- lan her 3 otobüsten 1’i Otokar imzasını taşıdı. 2017’de elde ettiğimiz başarıları, yılın ilk 3 ayında da de- vam ettirdik. 2018’e hızlı bir baş- langıç yaptık, ilk çeyrekte faaliyet gösterdiğimiz segmentlerde yine pazar lideri olduk” diye konuştu.
2018’in önemli gelişmelerine de dikkat çeken Akgül; “Yılbaşından bu yana hem yurt içi, hem yurt dışında önemli ihaleler kazandık, teslimatlar yaptık. Otokar, şubat ayında Bükreş Belediyesi’nin açtığı şehiriçi otobüs ihalesini kazandı. Türkiye’nin tek kalemde alınan en büyük otobüs ihracat ihalesi bu anlaşma ile Türk mühendislerince tasarlanan ve Türk işçileri tarafından üretilen 400 otobüsümüz Bük- reş halkını taşıyacak. Ayrıca, Ürdün’ün başkenti Amman’ın 100 adetlik otobüs ihalesini de kazanarak ihracatta önemli bir anlaşma- ya daha imza attık. Yurtiçinde ise Hatay Belediyesi’ne Otokar’ın engelli yolcu taşımacılığına uygun en yeni otobüslerinden SultanLF’den 23 adet teslimat gerçekleştirdik. Geçtiğimiz günlerde teslimatını gerçekleştirdiğimiz 48 adet Sultan LF otobüsümüz Mardin-Kızıltepe’de hizmete başladı. 2018’in ilk çeyreğinde Türkiye otobüs pazarı daralmaya devam ederken biz bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla pazar payımızı artırdık. Özellikle, küçük ve orta boy otobüs segmentinde ürünlerimiz kullanıcıların öncelikli tercihleri arasında yer al- dı; bu segmentte pazar yüzde 11.5 oranında daralırken, Otokar yüz- de 4.5 büyüme gösterdi. Tüm bu gelişmelerle birlikte Otokar olarak 2018’de Türkiye’deki pazar liderliğimizi korumayı, Avrupa’da ise yeni ihalelerle önde gelen markalar arasında yer almaya devam etmeyi hedefliyoruz” dedi.