15 ARALIK 2018 CUMARTESİ

“Martı Projesi” çok şey vadediyor

Martı Projesi olarak bilinen “Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi” çalışmaları tüm hızıyla sürerken, ortaya çıkan görüntü beklentileri yükseltiyor...

Ekleme: 18 Şubat 2018 Pazar 21:26/ Güncelleme: 18 Şubat 2018 Pazar 21:26
İSTANBUL-Martı Projesi olarak bilinen “Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi” projesinde sona yaklaşıldı. 2018 yılı sonunda tamamlanması planlanan projede tamamlanan iskeleler ve alanda devam eden çalışmalar havadan çekilen görüntülerle gözler önüne serildi. Proje kapsamında martı figürü oluşmaya başlarken, devam eden çalışmalar havadan drone ile görüntülendi. Deniz trafiğini büyük oranda artırması planlanan proje kapsamında denize çakılan kazıklarla yaklaşık 650 metre boyunca 20 metrelik eninde bir alan kara haline getirilmişti.
Havadan çekilen görüntülerde, iskelelerin betonarme çalışmalarının tamamlandığı görüldü. İskelelerin yüksekliği şehrin silüetini bozmaması için 9,.5 metreyi geçmeyecek şekilde tasarlanırken, proje sayesinde deniz otobüsü ve vapur iskeleleri yenilenmiş olacak.
Proje kapsamında uygun geçiş alanlarında vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor. Görüntülerle alandaki çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği gözler önüne serildi. Kanatları açık bir martıya benzetildiği için “Martı Projesi” olarak adlandırılan proje alanının üzerinden geçen yüzlerce martının masmavi denizle birleşen görüntüsü de havadan çekilen görüntülere yansıdı.
2018 yılı sonunda tamamlanması planlanan proje bittiğinde önceden 12 olan gemi kapasitesi 22’ye çıkacak. Proje kapsamında, 90 bin metrekarelik alan yeniden düzenlenirken, alanda büyük bir meydan da oluşturulacak ve yolcuların dinlenmesi sağlanacak.