15 ARALIK 2018 CUMARTESİ

Nostaljik Tramvay 104 Yaşında

“İstanbul Tramvayları” olarak anılan ve 50 yıl süreyle İstanbullular’a hizmet veren elektrikli tramvayların 104. yıldönümü Tünel Meydanı’nda vatandaşlarla birlikte kutlandı...

Ekleme: 18 Şubat 2018 Pazar 21:19/ Güncelleme: 18 Şubat 2018 Pazar 21:19
İSTANBUL-İstiklal Caddesi’ndeki yenileme çalışmalarının ardından yeniden sefere başlayan Nostaljik Tramvay’ın 104. yaş günü Tü- nel Meydanı’nda kutlandı. Kutlama programına İETT Genel Müdürü Dr. Ahmet Bağış,  Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Özçelik ile kurum çalışanları ve vatandaşlar katıldı. İETT Genel Müdürü Dr. Ahmet Bağış’ın açılış konuşması ve pasta kesimiyle başlayan kutlama, salep ikramı ve nostaljik tramvay temalı hatıra yastık dağıtımı ile sona erdi. Elektrikli tramvayların günümüzdeki temsilcisi olan Nostaljik Tramvay’ın hem İETT’nin hem İstanbul, hem de Türkiye’nin sembolü haline geldiğini dile getiren Bağış; “Bugün İstanbul’da elektrikli tramvayların hizme te girişinin 104. yılı. O yıllarda hizmet ve- ren elektrikli tramvayların günümüzdeki temsilcisi Nostaljik Tramvay hem İETT, hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin simgesi durumundadır. Nostaljik Tramvayımızın yeni yaşını kutluyor, daha nice yıllar bizimle birlikte olmasını diliyoruz” dedi.
İstanbul’da toplu ulaşımın miladı sayılan atlı tramvaylar (1871) ardından 1914 yılında işletmeye alınan elektrikli tramvaylar, şehrin her iki yakasında 50 yıl süreyle hizmet verir. 1960’lı yılların başında yerini troleybüslere bırakır. 1990 yılında, Tünel-Taksim hattında yeniden sefere başlar.