23 EKİM 2018 SALI

EGO şoförüne validatör ikazı!

EGO şoförleri, hız sınırını aşmaları durumunda validatörün sinyal sesiyle “Hızınızı düşürün aksi takdirde merkeze bilgi verilecektir” diye uyarılıyor...

Ekleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:33/ Güncelleme: 8 Aralık 2017 Cuma 22:33
ANKARA-Başkentte, toplu taşıma otobüslerindeki yolcuların da rahatlıkla gördüğü validatördeki “Kırmızı Yazılı Uyarı” sayesin- de trafikte etkin bir hız uygulaması yapılıyor. EGO’daki bu sistemle otobüslerin 77’yi geçemediği, şoförün 70’i aşması halinde aracın bu uyarıyı verdiği belirtiliyor.
EGO yetkilileri, hız uygulamaları ve denetimlere ilişkin şu bilgileri veriyor; “Günde, duruma göre ortalama bin 300 aracımız sefere çıkıyor. Araçlarımızı Araç Filo Takip Merkezi’mizden takip ediyoruz. İstanbul ve Eskişehir yolu gibi ana arterlerde otobüslerin yasal hız sınırı 72. Bizim araçlarımızda ise bu sınır 70. Şoför 70’i geçtiği takdirde validatör bu uyarıyı veriyor. Otobüslerimizde ayrıca, hız sınırlaması da var. Şoför ne kadar gaza basarsa bassın araç 77’yi geçemiyor. Şoförün bu kurallara göre hızını ayarlaması lazım aksi takdirde ceza alıyor. Ana arterlerin haricinde şehir içinde de ağırlıklı olarak hız sınırı 50 olan yerler var, orada da geçerse ceza uyguluyoruz. Şoförü ilk olarak uyarıyoruz, ikinci de maddi para cezası uyguluyoruz, eğer dikkat etmez ve tekrarlarsa işten çıkarmaya kadar gidiyor. Özel toplu taşıma aracı (ÖTA) ve özel halk otobüslerini de (ÖHO) yine araç takip sisteminden takip ediyoruz. Onlara da hız sınırını geçmesi halinde aynı cezalar uygulanıyor ve sürekli kontrol ediyoruz.”