15 EYLÜL 2019 PAZAR

Toplu taşımada yeni sisteme adım adım

İBB’nin hazırlayıp, İETT üzerinden başlattığı yeni taşıma sistemi; “Performansa Uygun Hakediş”, gerçekleştirilen bir toplantı ile İstanbullu özel halk otobüsçülerine anlatıldı...

Ekleme: 3 Kasım 2017 Cuma 22:21/ Güncelleme: 3 Kasım 2017 Cuma 22:21
İSTANBUL-Büyükşehir Belediyesi’nin, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü üzerinden başlattığı toplu taşıma hizmetlerinde iyileştirme çalışmalarına dönük hazırlıklar sürüyor. Bu kapsamda, İETT, geçtiğimiz hafta, İstanbullu özel halk otobüsçülerinin talebiyle uygulanacak sisteme dönük bilgilendirme toplantısı düzenledi. İETT’nin Kağıthane Tesisleri’ndeki toplantıda “Performansa Uygun Hakediş Sistemi” ayrıntılarıyla İstanbullu özel halk otobüslerinin şirket başkanlarına anlatıldı.
Toplantıya katılan; Yeni İstanbul Özel Halk Otobüsleri Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Beşir, İstanbul Halk Ulaşım Yönetim Kurulu Başkanı Naci Yağız, Özulaş Yönetim Kurulu Başkanı Göksel Ovacık, Öztaş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tekin ve Mavi Marmara Ulaşım Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Gürler ile bütün şirketlerin yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürlerinin yanı sıra İstanbul Özel Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası ve TÖHOB temsilcileri ve de İstanbul Otobüs A.Ş.’nin de yer aldığı toplantıya İETT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Özçelik, Ulaşım Daire Başkanı Hasan İçen, Ulaşım Daire Başkanı Recep Albayrak, Ulaşım Planlama Daire Başkanı İhsan Eroğlu ile Ulaşım Sistem Geliştirme Şube Müdürü Mehmet Ali Ersal ve diğer üst düzey yöneticileri katıldı.
Açılış konuşmasını, bilgilendirme sunumu ve ayrıntılı açıklamalarla gerçekleştiren İETT İş- letmeleri Genel Müdür Yardımcısı Hasan Özçelik yaptı. Özçelik paydaşları olarak toplu taşıma hizmetindeki özel halk otobüsçülerinin beklentilerini karşılayacak sisteme dönük ek bilgi talebinden bulunulmasından mem- nun kaldıklarını ve bilgilendirme için bir araya gelmelerinin önem li olduğuna değindi.
Yolcu memnuniyetini sağlamak, aynı zamanda hizmetin verimli gerçekleşitirilebilmesi, dolayısı ile dün sorun olanların bu sistemde sorun olmaktan çıkarılmasını getireceğine dikkat çeken Özçelik; “Amacımız, verimli esnaf beklentilerini de karşılayan bir sistem ile hizmet verilebilmesini sağlamak” diye konuştu. Ulaşım Sistem Geliştirme Şube Müdürü Mehmet Ali Ersal da, sistem sunumu ile soru cevaplar kısmını yönetti.
 
 
Yaklaşık 4 saati aşan toplantı sonunda ek bilgi talebinden oldukça memnun kaldıklarını dile getiren özel halk otobüsçü şirket yöneticileri, toplantı boyunca çekinceleri itiraz ve görüşlerini belirttiklerini dile getirerek, verilen bilgiler ışığında düzenleyecekleri çalıştayda yeni sistemi ayrıntılarıyla geniş katılımlı ve uzman- lar eşliğinde ele alarak değerlendireceklerini, bu değerlendirme sonrasında da beklentileri ile hazırlayacakları değerlendirme sonuç raporuna gerek gördükleri değişiklik ve taleplerine dönük değerlendirmelerini dahil ederek sunacaklarını belirttiler.
Yeni İstanbul Özel Halk Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Baş kanı Beşir Yalçın, bütün yöneticilerin masada kamu gözüyle esnaf beklenti sorunlar ve alternatif görüşlerinin gereği gibi dikkate almadan ya da gereği gibi almadan İBB’nin sistem değişimine, tam ve ayrıntılı incelemeden evet diyemeyeceğini belirtti. Beşir, inceleyip değerlendirerek, uzman görüşü de alarak esnaf beklentilerini ileterek, bu yolda daha verimli hizmet için birlikte devam edecekleri mesajını ver- di. Dün olduğu gibi gelecekte de yenilenecek sistemde gereği gibi kaliteyi yakalayan olarak, yer alacaklarını dile getirerek; “Elbette, bu hedef doğrultusunda ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Beklentiler ve yaşadığımız gerçekler ortada biz bu gerçekleri ortaya koyarak konuşuyoruz. Bu nedenle, bu toplantıyı istedik ve çok da güzel bilgilendik. Daha net sorularımıza verilen cevaplarla daha net aydın- landık. Bazı noktaların neden böyle ele alındığının mantığını öğrendik. Toplantı çok faydalı oldu. Toplantı talebime olumlu yanıt veren İETT, bu tavrıyla bizi paydaşı gördüğünü gösterdi. Şimdi sıra beklentilerimizin karşılanıp hızlı bir iyileştirmeyle bu zor süreci aşmamız daha hızlı daha iyi geçiş yapmamız noktasında, İBB nezdinde harekete geçmesi ve en azından erteleme ayarlamayı uygulamaya verdirmesi. Bu da bizim için önemli bir sonuç” diye konuştu.