16 KASIM 2018 CUMA

Minibüsçüye eğitim yolcuya panik butonu

İBB ve minibüs esnaf odalarının işbirliğiyle hazırlanan proje kapsamında, yeni yıldan itibaren minibüs şoförü olmak isteyen sürücüler, 76 saatlik zorunlu eğitimden geçecek...

Ekleme: 20 Ekim 2017 Cuma 21:16/ Güncelleme: 20 Ekim 2017 Cuma 21:16
İSTANBUL- İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı yeni bir karar minibüsçü olmak isteyen için 76 saatlik zorunlu bir eğitimden geçmesini öngörüyor ve eğitimde başarısız olanlar, minibüs şoförü olamayacak. Şoförler, araç- lara yerleştirilen kameralarla da denetlenecek. Taksi-dolmuşlarla birlikte 7 bin 32 araçta uygulanacak kamera sistemi, şoförlerin denetiminin yanısıra adli olayların araştı- rılmasında da kullanılacak.İstanbul’da kayıtlı 6 bin 400 minibüs, 785 güzergah 205 hat üzerinden trafiğe çıkıyor.
“Artık her önüne gelen minibüsçü olamayacak” diyen, İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Koray Öztürk, yeni düzenleme kapsamında her minibüse 5 kamera takılmaya başlandığını açıkladı. Öztürk; “Kamera kayıtları, büyükşehir belediyesi tarafından incelenecek. Şoförlerin hatalı davranışları, yolcularla tartışmaları veya sigara içtikleri tespit edildiğinde işlem uygulanacak. Kameraların yanı sıra biz de sokakta kontrol yapacağız” dedi.
 
İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün projesiyle, İstanbul’daki tüm minibüs ve taksi dolmuşlara panik butonu takılıyor. Panik butonlarıyla güvenli yolculuğun yanısıra güzergah, konum ve hız takibi yapılması hedefleniyor. Ayrıca, minibüs, ya da taksi dolmuşlarda tacize ve şiddete uğrayan yolcular panik butonuna basacak. Böylece, toplu ulaşım müdürlüğüne alarm sinyali gidecek ve devreye polis girecek. Panik butonuna basılan aracı, en yakın polis ekipleri durduracak.
Şu ana kadar 85’i minibüs, 87’si taksi-dolmuş olmak üzere toplam 172 aracın montajı tamamlandı. Sistemin tamamlanmasıyla 6 bin 460 minibüs ve 572 taksi-dolmuş olmak üzere toplam 7 bin 32 araçta, 28 bin 128 kamerayla tüm hareketlilik izlenebilir hale gelecek.