20 EYLÜL 2018 PERŞEMBE

Hoş geldin başkan!

Dünya çapında yapılan bir araştırmada İstanbul, araç kullanımında en kötü 10 şehir arasında hatta, trafik canavarı puanları ile St. Petersburg ve Bogota’nın ardından 3. sırada yer alıyor...

Ekleme: 6 Ekim 2017 Cuma 21:25/ Güncelleme: 6 Ekim 2017 Cuma 21:25
ULUSLARARASI çapta bir araştırma dünyanın en iyi ve en kötü trafiğine sahip şehirlerini belirledi. Düşük trafik sıkışıklığı, iyi toplu taşıma seçenekleri ve yüksek yol kalitesiyle Düsseldorf, dünyanın en iyi şehri seçilirken, Hindistan’ın Kalküta Şehri ise en son sırada yer aldı. Yapılan araştırma, özellikle, yol kalitesinin araç ömrü üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu, trafik sıkışıklığının olduğu şehirlerde fren disklerinin, yüksek hava kirliliğinin olduğu şehirlerde ise hava filtrelerinin sık sık değiştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.
Araştırma, ortalama araç yaşı, trafik sıkışıklığı oranları, toplu taşıma seçenekleri, ortalama park ücreti, ortalama yakıt maliyeti, ortalama hız, hava kirliliği seviyeleri, kazalar ve ölümler, yol kalitesi ve yoldaki öfke yüzdesi gibi kriterler dikkate alınarak gerçekleştirilmiş. Bazı şehir- lerde geçici çalışmalardan dolayı trafik sıkışıklığı dikkate alınmazken, 100 ilden oluşan listeyi belirlemek için en çok kayıtlı araç sayısı ve mevcut trafik verilerine sahip ilk 500 şehir incelenmiş. Sonuçlar, dünyanın dört bir yanında sürüş kalitesinin genel bir görüntüsünü vermeyi amaçlayan en iyi ve en kötü trafiğe sahip şehirleri gösteriyor.
 
Araştırmanın sonuçları, ilk 20 en iyi sürüş kentinin yarısından fazlasının Avrupa, diğerlerinin Kuzey Amerika, Avustralya, Asya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunduğunu gösteriyor. Sürüş için en kötü 20 şehir ise Hindistan, Güney Amerika, Doğu Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da hızlı gelişen fakat daha düşük gelirli şehirleri içeriyor. İyi toplu taşıma alternatifleri ve yol kalitesinin düşük olması, bu bölgelerde kötü sürüş deneyimlerine katkıda bulunan iki önemli faktör olarak dikkat çekiyor. ABD’deki pek çok şehir, sürüş için en iyi seçeneklerden biri olarak gösterilmekle birlikte, Miami, Los Angeles ve New York ise en kötüler arasında yer alıyor.