02 MART 2021 SALI

Batarya teknolojisine virüs çözümü!

Bilim insanları, elektrikli otomobiller dahil birçok alanda kullanılan bataryaların çok daha verimli çalışabilmesi için virüslerden yararlanacaklar...Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Prof. Angela Belcher, bazı virüslerin DNA’sındaki doğal mutasyonları materyale kilitlemeyi başardı...

Ekleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 17:20/ Güncelleme: 4 Nisan 2020 Cumartesi 17:20
ABD’nin önde gelen teknik üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Prof. Angela Belcher, günümüzün en önemli endüstrilerinin başında gelen batarya ve pillerin yapısında çığır açmaya hazırlanıyor. Biyolojik mühendislik ve malzeme bilimi alanında önemli çalışmalara imza atan 52 yaşındaki Prof. Belcher, günümüzde sıklıkla kullanılan lityum-iyon bataryalarda bulunan artı-eksi kutup elektrotları, canlı virüsleri kullanarak birleştirmeyi başardı.
 
ABD’nin eski Başkanı Barack Obama döneminde 2 Milyar Dolar fon alan bu çalışma, söz konuyu lityum-iyon bataryaların üretiminde ortaya çıkan zehirli maddeleri azaltarak, pillerin ömrünü uzatmayı hedefliyor. 10 sene önce Beyazsaray- ’da bu konudaki çalışmalarını siyasilere tanıtan Prof. Belcher, günümüze gelindiğinde büyük bir ilerleme kaydetti. Prof. Belcher’in 2009 yılında başladığı MIT’deki bu çalışması gelecekte batarya teknolojisinde bir çığır açacak gibi görülüyor.
 
Prof. Belcher, virüslerin 150 farklı maddeyle çalışabildiğini ve farklı malzemelere de uygulayabildi. ABD’li profesör, virüsleri nano-teknoloji yöntemiyle bataryalar içerisinde kullanıyor ve bu sayede, bataryaların ömürleri uzuyor, güç yoğunluğu artıyor ve şarj süreleri kısalıyor. Prof. Belcher, “Normalde biyolojik olarak yetiştirilmeyen nanomalzemeleri kontrol etmek için biyoloji mühendisliği yapıyoruz. Biyolojinin araç setini yeni malzemelerle çalışacak şekilde genişlettik” diyor.
 
Prof. Belcher’in tercih ettiği virüs, bakterilerde çoğalan puro şeklindeki M13 bakteriyofajı. Nano mühendisliği için kullanılabilecek tek virüs olmasa da, iyi çalıştığı belirlenmiş çünkü, genetik materyalini manipüle etmek kolay. Prof. Belcher, virüsü elektrot üretimi için manipüle etmesini istediği malzemeye maruz bırakıyor. Bazı virüslerin DNA’sındaki doğal mutasyonları, materyale kilitlenmelerine neden olurken, bu işlem defalarca tekrarlanca virüs bir pil mimarı oluyor.