24 OCAK 2021 PAZAR

Brisa ve E-Şarj çözüm sunuyor

Brisa, E-Şarj iş birliği ile Otopratik Mağazaları ve lastik satış noktalarında elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunulmaya başlandı...

Ekleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 01:13/ Güncelleme: 23 Eylül 2019 Pazartesi 01:13
BRİSA elektrikli araçlar için ulusal çapta şarj çözümleri sunan E-Şarj ile özel bir iş birliği gerçekleştirerek müşterilerine lastiğin ötesinde, kesintisiz bir yolculuk deneyimi sunmaya devam ediyor. Yapılan iş bir- liği ile Brisa, bayilerinin ve araçlara 360 derece servis ve bakım hizmetleri sunan Otopratik Mağazaları- ’nda elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunmaya başlıyor. Pazarın gelişiminde kritik öneme sahip yaygın şarj hizmeti konusunda çözüm sağlamak üzere Brisa ve E-Şarj güçlerini birleştiriyor. 
Uluslararası Enerji Ajansı Verilerine göre, 2018’de bir önceki yıla göre 2 milyon artışla sayısı 5.1 Milyon’a ulaşan elektrikli araç pazarı Türkiye’de de her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Özellikle, batarya teknolojileri ve hızlı şarj istasyonla rındaki gelişim bu büyümede önem li bir rol oynuyor. Boğaziçi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Tür kiye Ulaştırma Sektöründeki Elektrikli Araçların İklim Değişikliği ve Elektrik Talebi Etkileri Projeksiyonu başlıklı araştırma raporuna göre; 2022 yılına kadar ülkemizde ki elektrikli araç sayısının 56 kat artarak 140 Bin’e, şarj istasyonu sayı sının ise 35 kat artışla 14 Bin’e ula- şacağını öngörülüyor.
İlk 3 şarj ünitesi ile İstanbul ve Bursa’daki mağazalarında hizmet veren Brisa, 2019 yılında bu şehirlerde yatırıma devam edecek ve aynı zamanda elektrikli araç kullanımının yoğun olduğu İzmir ve Ada- na gibi şehirlerde de yatırım yaparak hizmet noktalarının sayısını hız- la artırmaya odaklanacak. Şirket ay- rıca hızlı araç ve servis bakımı konu sunda uzman mağaza zinciri Otopratik’lerde elektrikli araçlara özel elektrik/elektronik aksam hizmetlerinin eklenmesi için de çalışmalara başladığını duyurdu. Bu doğrultuda Brisalı yetkin mekanik ve elektrik teknisyenleri son teknoloji ekipmanlar ile elektrikli araçların ihtiyaçlarına çözüm sunuyor.
Türkiye otomotiv endüstrisine ve araç kullanıcılarına sundukları değeri bu iş birliği ile derinleştirdiklerini ifade eden Brisa Bilgi Teknolojileri Direktörü (CIO) Tekin Gül- şen; “Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de elektrikli araçlara gösterilen ilgi hızla artıyor. Pazarda- ki bu talebe uygun bir gelişimin sağlanabilmesi için endüstrinin öncülerinden biri olarak gerekli ürün geliştirme yatırımlarını yıllardır gerçekleştiriyoruz” diyor.
E-Şarj Genel Müdürü Cem Bahar ise; “Eşarj, büyük bir hızla gelişmekte olan elektrikli araçlar sektöründe mobilite kavramını değiştirmek için kuruldu. Türkiye’nin de sahip olduğu yetkinlikler ile yeni teknoloji üreten sek- törlerde dünya ile aynı noktada, hatta rekabeti sürükleyen bir seviyeye gelmesi büyük önem taşıyor. Biz de hem yazılım hem de teknolojik altyapımızla sadece ülkemiz için değil, bölgesel bir güç olmayı hedefliyoruz” diyor.