14 ARALIK 2019 CUMARTESİ

Karsan’a Ar-Ge Merkezi ünvanı

Karsan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yaptığı incelemelerin ardından 5746 sayılı kanuna göre Ar-Ge Merkezi belgesi almaya hak kazandı...

Ekleme: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:45/ Güncelleme: 24 Ağustos 2019 Cumartesi 15:45
BURSA’da yer alan iki fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun modern toplu taşıma ve ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan, tüm faaliyetlerinde kendisine misyon edindiği yeni teknolojilerin yakından takip edilmesi ve bu alanda çalışmalar yürütülmesine yönelik yaklaşımları ile önemli bir başarı daha elde etti. 5746 sayılı “Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun” kapsamında Karsan’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yaptığı Ar-Ge Merkezi belgesi ile ilgili başvuru kabul edildi. Bakan lığın Değerlendirme ve Denetim Komisyonu tarafından yapılan incelemelerin ardından verilen ka rarla Karsan, Ar-Ge Merkezleri’ne tanınan teşvik ve muafiyetlerden yararlanma hakkı kazandı. 
Konu hakkında açıklamada bulunan Karsan CEO’su Okan Baş, önümüzdeki 10 yılın teknolojisinin elektrikli ve otonom araçlar üzerine gelişeceğini vurguladı. Karsan’ın da özellikle bu teknolojiler kapsamında çalışmalar yürüteceğinin altını çizen Baş; “Bu hedefimiz doğrultusunda ilk sonuçlarını Jest Electric ve Atak Electric ile başarılı olduğumuzu görüyoruz.  Karsan ola rak, söz konusu teknolojilere odaklanmak üzere strateji değiştirerek; yeni bir organizasyo nel yapılanmaya gittik. Yenilikçi teknolojiler üzerine Ar-Ge faaliyetlerini yürütüp; önümüzdeki 10-15 yılın ürünlerini geliştirmek üzere yeniden yapılandık.  Hedeflerimiz doğrultusunda da Ar-Ge merkezimizi kurduk. Bu kapsamda almaya hak kazandığımız Ar-Ge Merkezi belgesinin ilerleyen dönemlerdeki çalışmalarımızda da bizi teşvik etmesi adına son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.
Ar-Ge Merkezi unvanı ile birlikte Karsan, yeni projeler ile teknolojiler üretmeye, hayata geçirdiği yeniliklerin patentini alarak bu yenilikleri ürünlerinde kul lanmaya yönelik yürüttüğü çalışmalara ağırlık verecek. Bir yıl içinde iki elektrikli araç üreterek, bu konudaki inovatif yetkinliğini tüm dünyada tekrar gözler önüne süren Karsan, bu kapsamda özellikle elektrikli araçlar konusunda hayata geçirdiği yenilikçi teknolojilere odaklanacak.
Üniversite-Sanayi işbirliğine yönelik çalışmalara da son derece önem veren Karsan, bunun la birlikte ilerleyen dönemlerde yan sanayi ve diğer Ar-Ge Merkezleri ile yürüttüğü çalışmaları da artırarak katma değeri daha yüksek ürün ve çalışmalara ağırlık verecek. Birlikte çalıştığı yan sanayi firmalarının yeni teknolojiler geliştirmesine de katkılar sunmayı amaçlayan Karsan, bu hedefi ile birlikte yan sanayi firmalarının teknoloji alanında ilerlemesine de destek olacak.