19 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

Sürücüsüz ortaklığı otobana taşıyorlar!

Daimler AG ve BMW Group, modellerinin otobanda sürücüsüz yol alması için yaptıkları işbirliğinin otonom araç programını yürürlüğe koymaya hazırlanıyor...

Ekleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:54/ Güncelleme: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 13:54
Level 4 otonom araç geliştirme faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini duyuran her iki şirketin yöneticileri, BMW Group ve Daimler AG modellerinin 2024’ten itibaren otobanda herhangi bir insan müdahalesine ihtiyaç duymaksızın seyahat edebileceklerini dile getirdiler. Tabii tüm bu süreçte yine de direksiyonun başında bir insan sürücünün bulunması gerekiyor.
 
Her iki şirketin ortaklığı sonucu, 2024 yılında kendi kendine seyahat edebilen ve boş park alanı bulup kendiliğinden park edebilen araçlar, alıcıların beğenisine sunmuş olacak. BMW Group 2021 ’de Level 3 otonom araç modelini görücüye çıkarmaya hazırlanırken, Daimler de Bosch işbirliği neticesinde geliştirileceği araç pilot programını yürürlüğe koyacak.
 
Daimler AG ve BMW Group, farklı ekipler halinde çalışan yaklaşık 1.200 otonom sürüş uzmanının bilgi birikimi ve tecrübesinden faydalanacak. Personelin bir kısmı Almanya’nın Münih Şehri’ndeki otonom sürüş kampüsünde çalışmalara başlayacak, bir diğer grup da Daimler’in toplam iki adet olan otonom sürüş test merkezinde AR-GE faaliyetleri yürütecek.