23 OCAK 2020 PERŞEMBE

“Akıllı Bosch”tan otonom uçan taksi

Uçan taksiler konusunda da hazırlık yapan Bosch, otomotiv sektörü için ürettiği sensörleri uçan taksilere entegre ederek, bir taşla iki kuş vurmaya hazırlanıyor...

Ekleme: 22 Haziran 2019 Cumartesi 23:17/ Güncelleme: 22 Haziran 2019 Cumartesi 23:17
Bosch, uçuşları daha da em niyetli hale getirmek için bir takım sensörler geliştirdiği- ni açıkladı. Alman şirket tarafından konvansiyonel havacılık teknolojisinin, oto- nom uçan taksilerde kullanılamayacak kadar pahalı, hacimli ve ağır olması nede niyle otonom sürüşte veya elektronik stabilite progra- mı (ESP) sisteminde de kullanılan modern sensörlerin, bu boşluğu doldurabileceği fikri ortaya atılmış oldu.
 
Otomotiv sektöründe kullanılmakta olan Bosch sensörlerinin, uçan taksilerde de her an için pozisyonunu belirlenmesi üzerene tasarlandığı da belirtiliyor. Bosch Otomotiv Elektronikleri Bölümü Başkanı Harald Kröger; “Bize ait ilk uçan taksi- ler, en geç 2023 yılında bü- yük şehirlerde uçmaya başlayacak. Bu geleceğin paza rını şekillendirmede önemli bir role sahip olmayı planlıyoruz” diye konuştu.
 
Bosch sensör kutusunun, mikro elektrik-mekanik sistemler (MEMS) sensörleri ile donatıldığı ve bu sensörlerin hava taşıtının hareketlerini her an ölçtüğü söyle- niyor. Öte yandan, araştırmalar, uçan taksilerin maliyetinin helikopterlere kıyas- la daha düşük olduğunu ortaya koyarken, günümüz sensör teknolojisi ile donatılmış bir uçan taksinin maliyetinin 500 Bin Euro civa- rında olabileceği belirtiliyor.