29 MAYIS 2020 CUMA

ZF’nin harici yan hava yastığı can kurtaracak

ZF, yandan darbe alınan çarpışmalarda, yaralanmaları yüzde 40’a kadar azaltan teknolojisi ile güvenlik sistemlerini bir adım ileri taşıdı. Bu teknoloji can kaybını önleyecek...

Ekleme: 22 Haziran 2019 Cumartesi 23:16/ Güncelleme: 22 Haziran 2019 Cumartesi 23:16
Dünya’da yandan alınan darbe neticesinde meydana gelen trafik kazaları “En Tehlikeli” sınıflanmasında ilk 3 içinde yer alıyor. Ayrıca, istatistikler bu tip kazalara karışan yolcuların üçte birinin mutlaka hayatını kaybettiğini gösteriyor. ZF tarafından yeni geliştirilen yandan çarpma öncesi güvenlik sistemi prototipi, yaşanacak olan darbeden milisaniyeler öncesi, aktive edilen harici bir yan hava yastığını kullanarak, sonucun en az hasara indiriyor.
 
ZF, oluşturduğu ek yanal ezilme bölgesi sayesinde yolcuların hayatını kurtarmakta ve yaralanmaların da yüzde 40’a kadar azalmasını sağlanmakta. ZF, bunu gerçekleştirmek için aracın sensör ağına bağladığı hava yastıkları ile birlikte çarpışma ihtimalini sürekli gözlemleyen ve kaza ihtimaline karşı hava yastıklarını aktive etmek üzere arka planda çalışan algoritmalar geliştirip, kullanmaya başlanacak uygulama, 2020’de hazır olacak.
Memmingen’de harici bir yan hava yastığı bulunan, dünyanın ilk çarpışma öncesi yolcu güvenliği sistem prototipinin canlı tanıtımını yapan ZF’nin İleri Mühendislik ekibinden Güvenli Mobilite Sistemleri Bölüm Başkanı Uwe Class; “Bu güvenlik sisteminin, aracın yandan darbe aldığı kazalarda, yolcuların ciddi yaralanmalarının önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğunu vurguladık. Uygulamayı daha da geliştireceğiz” diye konuştu.
 
Sistemin geliştirilmesindeki en büyük zorluğun, kaçınılmaz bir çarpışmayı güvenilir bir şekilde algılamak ve çarpışma gerçekleşmeden önce dış hava yastığının açıl- masını sağlamak olarak görülüyor. Sistemin hava yastığını açma ve şişirmeye karar vermesi için en az yaklaşık 150 milisaniyeye sahip olması gerekiyor ve kabaca, bir insanın gözünü kırpması gereken zamana karşı olduğu belirtiliyor. Ancak, ZF, bu çalışmasını geliştiriyor.