03 HAZİRAN 2020 ÇARŞAMBA

Yüz tanıma sistemi şimdi de Moskova’da

Moskova Belediyesi, başkentte kullanılacak yüz tanıma sistemleri için yeni ihale açmaya hazırlanıyor. Başkentte artık “Uçan kuş” bile 200 Bin kamerayla takip altına alınacak...

Ekleme: 10 Haziran 2019 Pazartesi 12:49/ Güncelleme: 10 Haziran 2019 Pazartesi 12:49
MOSKVA Ajansı’nın haberi ne göre, başkentte yüz tanı- ma sistemlerinin 2018 Dünya Şampiyonası sırasında test edildiğini beliten Sobyanin, metrolara yerleştirilen kameraler sayesinde, çe şitli suçlardan aranan onlar- ca zanlının rahatlıkla yakalandığını açıkladı.
İçişleri Bakanlığı ile ortak yürütülen proje kapsamında Moskova genelinde yüz tanıma sistemleriyle çalışacak 200 bini aşkın kame ra yerleştirilmesinin planlan dığını belirten Belediye Başkanı, bunun dünyadaki en yaygın yüz tanıma sistemlerinden biri olacağını ve Çin ’de kullanılan teknolojilerle rekabet edeceğini söyledi.
Moskova’da ses tanıma sistemleri üzerinde de çalışıldığını aktaran Sobyanin, “Bugün okullarda, poliklinik lerde, hastanelerde, toplu ta şıma araçlarında bu teknolojiyi test ediyoruz. Böylece çok sayıda insanın işi kolaylaşacak ve bu alanda daha etkin çalışma yürütülmesi sağlanacak. Dünya Kupası bizim için iyi bir ön çalışma oldu. Bu testler sırasında bir çok zanlıyı da yakaladık. Şimdi bu uygulamayı önce Moskova’nın tamamına, daha son- ra da tüm ülkeye yaymayı planlıyoruz. Amacımız, insanların hayatına müdahale etmek değil, suçlu olanların yakalanmasına katkı sağlamak. Suçsuz olanların korkmasına gerek yok. Onların masumiyeti bizler için iyi bir örnek olmakta” dedi.