15 EYLÜL 2019 PAZAR

Karekod uygulaması Sivas’a ödül getirdi

Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kaynar, duraklarda bulunan karekod uygulamasının dünyada bir ilk olarak Sivas’ta kullanıldığını söyledi...

Ekleme: 6 Haziran 2019 Perşembe 23:52/ Güncelleme: 6 Haziran 2019 Perşembe 23:52
SİVAS-“Dünya’da ilk defa otobüs durağında karekod uygulamasını kullanan Sivas Belediyesi oldu” diyen, Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kaynar, toplu taşımada örnek olmaya devam edeceklerini söyledi.
Hiçbir ülkede bu çalışmanın olmadığına dikkat çeken Kaynar; “Karekod uygulaması ile beraber duraktaki kod okutuluyor otobüsün o durağa kaç da- kikada içerisinde gelebileceğini görebiliyor. Sivas gibi illerde yolcu bilgilendirme ekranı görmek mümkün de- ğil. Bu çalışma en az 5-6 Milyon nüfusu olan metropol şehirlerde yapılıyor. Biz yinede yolcu bilgilendirme ekranlarını sisteme dahil ettik” dedi.
Toplu taşımada da Türkiye’ye örnek olacak çalışmaları ortaya koyduklarını aktaran Kaynar; “Yolcu yoğunluğunu görebilme anlamında otobüz duraklarını kameralarla izliyoruz. 2018’de Trafik ve Ulaşım noktasında Türkiye ’de ödül aldık. Biz bu ödülü alırken Sivas’ın trafiğini yönlendirme noktasında yapılan çalışmaların ödülü idi. Gece gündüz demeden bu şehre hizmet etmenin çok zevkli bir olduğu kanatindeyim. 3D yaya geçidi yapmaya başladık. Bu çalışma başka illerde oldukça nadir yapılıyor. Yaya geçidinin farkındalığını ortaya koyma adına Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri olarak ilk 3 ilden birisi Sivas.
Yaya geçitlerini artık belirgin ha- le getirmeye başladık. Vatandaşların yaya geçitlerini kullansınlar diye bir çok çalışma yapıldı. Şehir içindeki tra fiğin düzenlenmesi noktasında paydaş kurumlarla beraber Valilik kordi nesinde her ay bir toplantımız oluyor. Şehrin trafiğinin düzenlenmesi noktasında önlem ve tedbirlere yönelik kararlar alınıyor. Okul önlerindeki işaretlerin farkındalığını ortaya koymaya başladık. Okul geçidi diye bir işaret aldık aydınlatma dreklerinde kullandık. Trafiğin düzenlenmesi, alt geçit ve tünellerin yapımı noktasında gece gündüz demeden bir hizmeti ortaya koyduk. Engelli vatandaşların kullandıkları araçlarını şarj edebilme si için engelli şarj istasyonlarını Sivas ’ın çeşitli bölgelerine koyduk. Otobüslerimiz değişti vatandaşlar daha ra- hat yolculuk ediyorlar” diye konuştu.