15 EYLÜL 2019 PAZAR

Volvo’da ticari savaş endişesi

Volvo yönetimi, Avrupa Birliği ve ABD arasında yaşanabilecek ticaret savaşlarından ötürü endişe duyduklarını ve bunun savaşla değil, akılla çözülmesi gerektiğini belirtti...

Ekleme: 6 Haziran 2019 Perşembe 23:43/ Güncelleme: 6 Haziran 2019 Perşembe 23:43
GEÇTİĞİMİZ hafta gerçekleştirilen Otomotiv Haberleri Avrupa Kongresi’nde Volvo’nun CEO’su Hakan Samuelsson, ABD ve AB arasında bulunan gerginlikten tedirgin oldukları- nı, ABD’de ürettikleri araçların sayısını artırdıklarını, gelebilecek yeni vergilerden bu üretim yöntemi sayesinde kurtulmayı hedefledik- lerini belirtti. Otomobillerin ABD sınırları içerisinde üretilmesini ve bu doğrultuda ticaret açığının kapanmasını hedefleyen ABD Başkanı Trump’ın isteğine yönelik olarak bir açıklama yapan Samuelsson; “Tesadüfen, tam da bunu yapıyoruz. ABD’de 150 Bin araba üretecek ve bunun yarısını ihraç edeceğiz. Geri kalanını da orada satışa sunacağız. Umarım, ABD yönetimi bunu görür ve bizimle olan ticaretini tekrar tekrar gözden geçirir” diye konuştu.
Volvo’nun sadece ABD ve Avrupa Birliği arasında çıkabilecek ticaret savaşlarından de- ğil, aynı zamanda ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarından en az hasarla kurtulmak için çalışmalarını yürüttüğü söyleniyor. Çin üretimi otomobillere yüzde 27.5 gümrük vergisi eklenmesinin üzerine Volvo, bu araçları ABD sınırlarına artık sokmadığı bildiriliyor.