15 EYLÜL 2019 PAZAR

“Yutucu tespit cihazı” yeni havalimanında!

Dünya’da sayılı havalimanında bulunan ve bagajları üç boyutlu tarayan “CT Tomografik Bagaj Tarama Sistemi” ile yutarak vücuda uyuşturucu madde saklayan kuryeleri tespit eden “Yutucu” İstanbul Havalimanı’nda kullanılmaya başlandı...

Ekleme: 6 Haziran 2019 Perşembe 23:41/ Güncelleme: 6 Haziran 2019 Perşembe 23:41
İSTANBUL-Ticaret Bakanlığı, İstanbul Havalimanı’nda, yasa dışı ticaretle mücadele kapsamın da gümrükteki teknik cihaz kapasitesini güçlendirdi. Bu kapsam da, teknolojiye yapılan yeni yatırımlarla temin edilen “CT Tomografik Bagaj Tarama Siste- mi” ile “Yutucu Tespit Ciha- zı”nın dış hatlar geliş terminalin de belirlenen noktalara kurulu mu gerçekleşti ve gümrük muha faza ekiplerince denetim ve kon trollerde kullanılmaya başlandı. İnsan müdahalesini en aza indirecek olan yeni cihazların kullanımıyla birlikte, kaçakçılıkla mü cadele daha etkin olacak.
Türkiye’de ilk kez İstanbul Havalimanı’nda kullanılan CT Tomografik bagaj tarama cihazı, valizlerin tomografisini çekerek, içindeki organik ve inorganik maddeleri görüntülemeyi sağlıyor. Valizlerin konumunu değiştirmeden 360 derece, her yönden ve üç boyutlu görüntüler alınmasına imkan veriyor. Ayrıca, bagaj tarama cihazı, renk tanımlaması özelliğiyle valizin içini net gösteriyor. Cihazın en önemli özelli ği bagajın konumunu değiştirmeden 3 boyutlu görüntü alması.
“Yutucu Tespit Cihazı” son dönemde uyuşturucu kaçakçılarının çok başvurdukları “Yut- ma” yoluyla kaçakçılık yapan kuryelere karşı yürütülecek mücadelede kullanılacak. Söz konu su cihaz, güvenlik güçleri tarafından “Yutucu kurye” olarak adlandırılan şahısların, yutarak vücutlarına sakladıkları uyuşturucu maddeleri kolaylıkla tespit ediyor. Vücut taraması 7 saniye gibi kısa bir zamanda yapılabiliyor. Özellikle, tıpta kullanılan tomografi cihazı, nasıl insan dama rının içini gösteriyorsa bu sistem de valizin içini gösteriyor.
Ayrıca, 3 boyutlu tomografi sisteminin özelliklerinin anlatımı sırasında, gümrük ekiplerince ön ceden hazırlanan ve içinde silah, sigara ve alkol şişesi bulunan bir valiz, cihazdan geçirildi. Bu test uygulamada, valizin içine konan kaçak eşyalar, tüm detaylarıyla bagajları tarayan tomografi cihazına ait ekrana da yansıdı.