19 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

Türkiye ile Güney Kore elektro mobilite işbirliği

Türkiye ve Güney Kore toplu taşıma başta olmak üzere otomotiv sektörlerinin elektrikliye dönüşümlerini hızlıca sağlamayı hedefliyor...

Ekleme: 11 Mayıs 2019 Cumartesi 02:01/ Güncelleme: 11 Mayıs 2019 Cumartesi 02:01
SON yıllarda otomotiv sektöründe yaşanan değişime kayıtsız kalmak isteme yen Türkiye, özellikle elektrikli araçlar üzerinden gerçekleşen dönüşümde denklem dışında kalmamak için farklı ülkelerle birlikte hareket etmeyi de seçenekler arasında görüyor.
Türkiye Elektro Mobilite Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, ülkemizle büyük bir tarihi bağı olan ve otomotiv sektöründe dünyanın en önemli ülkelerinden biri olan Güney Kore’nin de ‘büyük dönüşümü’ mümkün olan en doğru ve en hızlı şekilde yapmayı hedeflediğini söyledi.
Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak Güney Kore’de gerçekleştirdiği temaslara değinen Kumbaroğlu, Seul Üniversitesi’nde katıldığı etkinlikte iki ülkenin birlikte neler yapabileceği konusunun da oldukça kapsamlı bir şekilde ele alındığını vurguladı.
Mevkidaşlarından Güney Kore- ’deki mevcut durum hakkında brifingler aldığını da anlatan Kumbaroğlu; “Güney Kore ve Türkiye elektro mo bilitenin hızla yaygınlaşmasına yönelik benzer hedefler içerisinde. Yap tığımız görüşmelerin ardından bu açılımı destekleyecek ortak çalışmalar yürütmek üzere prensip anlaşmasına vardık. Bu mutabakat ol- dukça önemli çünkü, Güney Kore ’nin özellikle otomotivde geldiği nok ta herkesin malumu. Ayrıca, Güney Kore, araç takip sistemleri sayesinde şarj istasyonları lokasyonlarını optimize edebilecek çok önemli bir veritabanına sahip. Türkiye gibi 82 milyonluk bir nüfusa ve oldukça yaygın bir toplum ulaşım ağına sahip bir ülkede elektrikli araçların daha fazla yer edinebilmesi için bize çok değerli katkılar sağlayacaklarına inanıyorum” diye konuştu.