19 ŞUBAT 2020 ÇARŞAMBA

Direksiyonsuz Tesla

Tesla tarafından düzenlenen “Otonom Günü”nde yatırımcılar ve şirketin tedarikçileri için sunumlar düzenlenirken, tanıtılan, geleceğin otonom sürüşe sahip araçları göz kamaştırdı...

Ekleme: 3 Mayıs 2019 Cuma 19:47/ Güncelleme: 3 Mayıs 2019 Cuma 19:47
Tesla’nın akıllı otomobil ve otonom sürüşe yaklaşımı diğer rakiplerinden oldukça farklı. Firma, gerekli teknik donanıma sahip olsa da ancak, bugün normal bir araba gibi kulla- nılabilen elektrikli otomobiller üretip satıyor. Öte yandan, elektronik araç paylaşımını ger- çekleştirmeyi de amaçlıyıp, hareket ediyor.
 
General Motors, geçtiğimiz günlerde sürücüsüz Bolt EV aracını tanıtmış ve aracın direksiyonu olmayacağını açıklamıştı. Tesla da, geçtiğimiz hafta düzenlediği “Otonom Günü” adı altında kendi direksiyonsuz aracını tanıtarak, rakip olduğunu hemen ortaya koydu. Araçta direksiyonun yeri boş kalıyor.
 
Geçtiğimiz günlerde açıkladığı “Robot Taksi”- ler için kullanılması düşünülen bu otonom araçlarda, insanların direksiyonsuz arabalara alışmasının ardından iç tasarımda da değişiklik yapması için fırsat sunuluyor. Tesla Model 3’ün iç tasarımının direksiyonsuz kullanılabilecek şekilde tasarlandığı görülüyor.
 
Elon Musk’a göre direksiyonlar çok yakın bir gelecekte kesinlikle ortadan kalkacak ve de o’na göre bu talep müşteriler gelecek. Çünkü, Musk’a göre; otonom araç içindeki rahatlık bu talebe zorlayacak. Elon Musk ve Tesla, var olan araçlardan da isteğe bağlı olarak direksiyonları sökeceklerini belirtiyor.