09 ARALIK 2019 PAZARTESİ

VW “Seviye 4” testlerine başladı

Volkswagen, otonom sürüş testlerine Almanya’nın Hamburg Kenti’nde başladı. Açıklamada, “Seviye 4 otonom sürüş için özel tasarlanmış e-Golf kullanılıyor” denildi...

Ekleme: 12 Nisan 2019 Cuma 19:44/ Güncelleme: 12 Nisan 2019 Cuma 19:44
Volkswagen, otonom sürüş konusunda ilerleme sağlamak amacıyla şehir ortamında test sürüşlerini başlattığını duyurdu. Hamburg şehir trafiğinde gerçek sürüş koşullarında gerçekleştirilen testlerde, “Seviye 4” otonom sürüş için özel olarak tasarlanan lazer tarayıcılar, kameralar, ultrasonik sensörler ve radarlarla donatılmış 5 adet e-Golf kullanılıyor.
 
Otonom ve bağlantılı sürüş için Hamburg Hansa’da inşasına başlanan 9 km.’lik dijital test alanının, 2020- ’de tamamlanacağı açıklanırken, Hansa’daki test alanında; bağlı sistemler, trafik ışıkları, altyapıdan araca (I2V) ve araçtan altyapıya (V2I) iletişimi sağlayacak bileşenlerin yenilendiği ve de otonom sürüş için somut hazırlıklar yapıldığı bilgisi verildi. 
 
VW Group Araştırma Bölümü’nün uzun araştırmalar sounucu tasarladığı e-Golf’lerin her birinde 11 lazer tarayıcı, 7 radar ve 14 kamera bulunuyor. Ayrıca, birkaç saat süren test sürüşleri sırasında dakikada 5 gigabayt veri iletiliyor. Bagajında, 15 dizüstü bilgisayara eşdeğer bir bilgi işlem gücü konuşlandırıldığı ve tüm değişikliklerin kaydedildiği belirtiliyor.
 
VW, kara yollarında Seviye 5’e kadar otonom sürüşün fonksiyonelliğine olanak sağlamak amacıyla tüm markalar ve grup departmanlarıyla iş birliği için- de olan Volkswagen Group Araştırma Bölümü’nün, projeden sağlanan bulguları diğer araştırma ve geliştirme girişimlerine de dahil edeceği, birlikte hareket ederek, yeni ürünlere dahil edeceği bekleniyor.