09 ARALIK 2019 PAZARTESİ

Elektrikli araçla 95 Bin km. gitti!

Hollanda’dan Avustralya’ya uzanan ve 1119 gün süren, 95 Bin kilometrelik elektrikli Wolksvagen ile yapılan yolculuk Sidney’de son buldu...

Ekleme: 12 Nisan 2019 Cuma 19:44/ Güncelleme: 12 Nisan 2019 Cuma 19:44
İklim değişikliği ile mücadelede elektrikli araçların önemine vurgu yapmak isteyen Hollandalı bir adam, bundan 3 yıl evvel özel olarak dönüştürülmüş elektrikli otomobiline atlayarak uzun bir maceraya atıldı. “Dünya’nın en uzun elektrikli araç yolculuğu” olarak nitelendirilen bu macera geç- tiğimiz hafta Avustralya’nın Sidney Kenti’nde son buldu.
 
“Plug Me In” projesi kapsamında elektrikliye dönüştürülen Volkswagen Golf ile yola çıkan Wiebe Wakker, “The Blue Bandit” adını verdiği araçla tam 95 Bin kilometre yol kat etti. Bu süre zarfında 33 ülkeden geçen Wakker’in uğradığı ülkeler arasında Türkiye de var. Wiebe Wakker’in 15 Mart 2016 tarihinde başlayan yolculuğu, 1119 günde bitti.
 
Yolculuğu boyunca yemek, barınma ve şarj gibi tüm ihtiyaçlarını web sitesi üzerinden topladığı bağışlarla karşılayan Wakker’in projesine Adobe ve Canon sponsor oldu. Wakker, insanların elektrikli araçlar konusundaki olumsuz düşüncelerini yok etmek için yola çıktığını belirtti ve yol boyunca şarj için sadece 300 Dolar harcadığını belirtti.