09 ARALIK 2019 PAZARTESİ

Biyometrik çözümler geleceğin yöntemi

Biyometri çözümlerin güvenlik anlamında oldukça önemli hale geleceği, yüz tarama, tanımlama ve parmak izi gibi yöntemlerin vazgeçilmez yöntemleri olacağını vurgulandı...

Ekleme: 12 Nisan 2019 Cuma 19:42/ Güncelleme: 12 Nisan 2019 Cuma 19:42
TÜRKİYE’de kartlı harcamaların yüzde 17’sinin artık online yapıldığını, bu oranın gelecekte mo bil ödemelerin ne kadar artacağını gösterdiğini söyleyen Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan; “Ödemeler ve alışveriş dünyasında ne kadar büyük bir rol oynayacağına büyük bir işaret” dedi. Online kartlı harcamaların üç yıl içerisinde yüzde 30’lara çıkmasını beklediklerini kaydeden Çağlayan, böyle bir ortamda da biyometri gibi çözümlerin güvenlik anlamında oldukça önemli hale geleceğini ifade etti. Çağlayan, yüz tarama, tanımlama ve de parmak izi gibi yöntemlerin geleceğin vazgeçilmez yöntemleri olaca- ğını vurguladı.
Ankara dışında Sivas, Gaziantep, Antalya gibi 15 ilde toplu taşımada temassız kart kullanıldığını kaydeden Çağlayan, hedeflerinin bu yıl 10 yeni ile daha ulaş mak olduğunu ve toplam sayıyı 25’e çıkarmak olduğunu ifade edene Çağlayan, bunun yanı sıra farklı bir yöntem daha bulduklarını belirterek; “Otobüsün içine girip kartınızı okutmak bir yöntem. Bir diğer yöntem ise İzmirim Kart örneğindeki uygulamamız. Bu uygulamada, normalde karta nakit ile yükleme yapıyorsunuz. Biz bu kar- ta internetten yükleme imkanı sunduk. Verilen talimat ile kart ta ne zaman bakiye azalırsa kar ta yükleme gerçekleşiyor. OGS ve HGS sisteminde olduğu gibi. Bakiye belli bir tutarın altına düştüğünde otomatik olarak karta yükleme gerçekleşiyor. Adına da ‘Tükenmez Kart’ deniliyor. Bugün sadece İzmir’de değil, bu uygulama 11 ilde de kullanılabiliyor” dedi.
Mastercard’ın yeni geliştirdiği ve pilot olarak Bursa’da uygulamaya başladığı yeni ödeme yöntemi hakkında da bilgi veren Çağlayan; “Biz hep diyoruz ki, ödemeler görünmez olacak ve internete bağlı cihazlar bizim adımıza ödeme yapacaklar, alış- veriş yapacaklar. Arabalarımız otopark ücretlerini ve benzin ücretlerini ödeyecek. Dünya’da bunun uygulamalarını çoktan görmeye başladık bile” dedi.
Mastercard’ın ilk denemeyi Bursa’da yaptığını belirten Çağlayan, Bursa Büyükşehir Belediyesi İştiraki BURBAK Otopark ile yaptıkları işbirliğini şöyle anlattı: “Arabamız bizim otopark ücretini nasıl ödeyebilir dedik ve plaka ile kart numarasını eşleştirdik. Bursa’da bugün otoparka arabanızı park ettiğiniz de otomatik olarak tahsilatı biz sizin plakanızdan alıyoruz. Ya ni siz park ediyorsunuz ödemenizi arka taraftan otomatik olarak tahsil ediyoruz. Burada bir mobil uygulama var. Biz ne ka dar ödendi, ne kadar süre aldınız bunlar görülebiliyor.”