09 ARALIK 2019 PAZARTESİ

1.000 km. batarya teknolojisi gelişiyor

İnorganik elektrolitler kullanan yeni bir batarya teknolojisi üzerinde çalışan Innolith AG, elektrikli araçlara 1.000 km. menzil sağlayacak...

Ekleme: 12 Nisan 2019 Cuma 19:26/ Güncelleme: 12 Nisan 2019 Cuma 19:26
ELEKTRİKLİ araçların dünya genelinde yaygın hale gelmesinin önünde üç büyük engel bulunuyor: Menzil, Güvenlik ve Maliyet. Pek çok teknoloji firması bu sorunların önüne geçmek, özellikle menzili arttırmak için yoğun mesai harcıyor. Söz konusu firma lardan biri olan Innolith AG ise bu konuda oldukça iddialı.
Çalışmaları “İnorganik batarya teknolojisi” üzerine yoğun laştıran İsviçreli girişim, geliştirmekte olduğu yüksek enerji yoğunluklu bataryada kilogram başı na 1.000 Wh (watt saat) enerji depolayabileceklerini belirtti. Geliştirdiği bataryanın şarj edilebilir olduğunu da söyleyen girişim, böylece elektrikli araçların tek şarjla 1.000 kilometre sürüş menzilinesahip olacağını iddia ediyor.
Innolith AG’ye göre geliştirdiği bataryanın diğerlerine göre başka avantajları da var. Otomotiv sektöründeki tüm markalar, elektrikli araç üretmenin oldukça maliyetli bir süreç olduğu konusunda hemfikir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de aracın hayati organlarından biri olan bataryanın çok pahalıya mal olması. İsviçreli girişim, geliştirdiği yüksek enerji yoğunluklu bataryanın üretim maliyetlerini ciddi oranda düşüreceğini, çünkü “Egzotik ve pahalı materyaller” içermeyeceğini belirtiyor. Söz konusu bataryanın bir diğer avantajı da güvenlik konusunda. Günümüz elek trikli araç bataryalarında kolayca alevlenebilen organik elektrolitlerin kullanıldığını belirten girişim, geliştirilen yeni bataryada ya nıcı olmayan inorganik elektrolitlerden faydalandıklarını söyledi. Dolayısıyla aracın batarya kaynaklı alev alma riski büyük oranda düşürülmüş olacak.
Şimdilik yeni batarya ile ilgili kafalarda oluşan tek soru işareti şarj süresi. Zira şirket, bataryanın tam doluma ulaşması için gece boyunca şarjda kalmasının gerekebileceğini belirtiyor. Innolith, menzili uzatmak için Almanya- ‘daki tesislerinde çalışıyor.