21 MAYIS 2019 SALI

“Hey Mercedes”

Küresel otomotiv sektöründe üretimleriyle kendini devamlı ileriye taşıyan “Yıldız” bu sefer de elektrikli minibüsü Concept EQV ve “Konuşan CLA” ile farkını bir daha ortaya koydu...

Ekleme: 8 Mart 2019 Cuma 21:16/ Güncelleme: 8 Mart 2019 Cuma 21:16
Elektrikli araçlarla birlikte bağlanabilirlik ve mobiliteyi iyi şekilde değerlendiren Daimler AG, Mercedes-Benz Concept EQV’nun aktif olan aileler ve sporcular için uygun olduğunu düşünerek hareket etmiş. Mercedes-Benz’in tamamen pil ile çalışan premium segmentteki aracı EQV, sınıfının ilki olarak da kayıtlara geçiyor. Concept EQV, 100 kWh’lik batarya ile 400 km.’ye kadar menzile izin veriyor ve 15 dakika da 100 km. yol alacak biçimde şarj edilebilen aracın azami hızı 160 km. olduğu belirtiliyor.
 
Daimler AG, halihazırda mevcut olan eVito‘dan ve 2019’un ikinci yarısından piyasaya sunulması beklenen eSprinter’dan sonra tamamen elektrikli araçların yelpazesini özel bir seri ile genişletmek istiyor ve bu Concept EQV ile 6 değişken, tek kişilik koltuk ve 2 yedek koltuklu bir “Salon karakterli servis aracı”nı kullanıma sunuyor. Mercedes-Benz EQV’nin seri üretim öncesi lansmanının Eylül Ayı’nda Almanya’da düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yapılması bekleniyor.
 
Araç içi sesli asistan sistemleri ile daha akıllı araçlar üreten otomobil üreticileri, kullanıcı deneyimini de bir üst noktaya taşıyor. Mercedes-Benz, fuarda yeni CLA Shooting Brake ile meraklılarını ile buluştururken, aracın iç asistan sistemi MBUX’in her zamankinden daha işlevsel olduğunu vurguluyor. Kullanıcı deneyi mini üst sınıfa taşıyan Mercedes-Benz MBUX kullanımının doğal ve kolay hale geldiğini belirtirken, MBUX ile “Hey, Mercedes!” diyerek “Araçla iletişime geçmeyi” mümkün kılıyor.