21 MAYIS 2019 SALI

Amazon eÜretici yatırımı yapıyor!

Tesla’ya önemli bir rakip olma potansiyeli taşıyan Rivian’a yaptığı dev yatırım ile Amazon’un, elektrikli otomobiller yarışında saf dışı kalmak istemediği anlaşılıyor...

Ekleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:46/ Güncelleme: 25 Şubat 2019 Pazartesi 01:46
Amazon, elektrikli araç girişimi Rivian’a 700 Milyon Dolar’lık yatırım yaptığını açıkladı. Bu yatırım sonrası Rivian Los Angeles Otomobil Fuarı’nda konsept olarak tanıttığı elektrikli SUV ve pick-up modelin seri üretime geçişini hızlandıracağı kaydedildi. Her iki modelin de 2020 sonunda satışa sunulması hedeflenirken, Tesla’ya da ciddi bir rakip olması bekleniyor. Rivian’ın diğer yatırımcıları Japon Sumitomo ve Suudi Arabistanlı Abdul Latif Jameel.
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Rivian kurucusu ve CEO’su RJ Scaringe; “Amazon’un yatırımı şirketimiz için dönüm noktası oldu. Önümüzdeki dönemde sürdürülebilir mobilite çözümlerine ağırlık vererek ilerleyeceğiz” dedi. Rivian’ın kısa bir süre önce görücüye çıkardığı elektrikli modelleri, 650 km. menzil sunarken, 2.6 ton ağırlığa sahip pick-up versiyonun, 0’dan 100 km/s hıza 3 saniyede çıkıyor. ABD’deki satış fiyatı 65 Bin Dolar’dan başlıyor.