21 MAYIS 2019 SALI

Kaza yapmayan araçlar geliyor!

Volvo’nun 2020’den itibaren otomobillerinin öldürmeyeceğini açıklamasının ardından Mercedes-Benz de “Kaza yapmayacak” yeni modelini tanıtmaya hazırlanıyor...

Ekleme: 18 Şubat 2019 Pazartesi 04:15/ Güncelleme: 18 Şubat 2019 Pazartesi 04:15
Volvo, 2013 yılında çok radikal bir söz vererek; “2020 yılından itibaren hiçbir Volvo kullanıcısı ölmeyecek” açıklaması yapmış ve hiç kimsenin hayatını kaybetmeyeceği ya da yaralanma- yacağı vizyonunun basamaklarına tırmanma- ya başlamıştı. Volvo’nun bu radikal çıkışının ardından Mercedes-Benz de gelecekte kaza yapmayan otomobiller geliştireceğini açıkladı.
 
Temel DNA’sı güvenlik olan Alman markanın nihai hedefinin trafikte sıfır kaza olduğu belirtilirken, bu özelliklere sahip otomobillerin tam olarak ne zaman piyasaya sürüleceği ise açıklanmadı. Ancak, uzun yıllardır Deneysel Güvenlik Aracı (ESV-Experimental Safety Vehicle) diye adlandırdığı çalışmanın son ürünü “ESF” konsept modelini bu yıl tanıtacağını açıkladı.
 
 
 
 
 
 
Uzun süredir bu araç üzerinde çalışan şirket, üstün teknolojik özellikleri sayesinde otomobi- lin “kaza yapmayacağını” hatta “yapamayacağını” iddia etti. Mercedes Benz’in Ar-Ge Direktörü Ola Kallenius; “Baktığınız zaman trafik ka- zalarının neredeyse tamamı insan hatası kaynaklı. Yeni ESF’deki sistemlerin çoğu üretime hazır ve gelecek modellerde sunulacak” dedi.
 
Bağlanılabilir yapay zekanın (AI) güvenlik alanında çok büyük bir atılım olduğuna da inanan Kallenius, yeni ESF konseptinin sürüş esnasında veri toplayıp, bu doneleri merkezi bir sunucuyla paylaşacağını da belirtiyor. “Böylece, yapay zeka (AI) sürüş destek sistemlerini daha iyi kullanmayı öğrenecek” diyor. Konseptte yolcu koruma için ekstra güvenlik de mevcut.
 
Kallenius, kaza durumunda yaralanmaları minimuma indirilecek sistem için; “Bu yıl ortası gibi geleceğin güvenlik sistemlerini gösterebileceğimiz bir etkinlik yapacağız” derken, 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konseptin sergilenebileceğine işaret ediyor. ESF konsept bu yıl tanınmaya hazırlansa da ne zaman seri üretime geçirileceğini söylemek şimdilik zor.