19 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ

Robot kuryeler çözüm ortağı

Continental, e-ticaret ağının her yıl büyümesi ve artan kentleşmeyle paralel olarak, otonom araç teknolojisinin sınırlarını robot kuryelerle genişletiyor...

Ekleme: 25 Ocak 2019 Cuma 18:58/ Güncelleme: 25 Ocak 2019 Cuma 18:58
SÜRÜCÜSÜZ araçlarla entegre kur- ye robot ile eşya ve paketlerin daha etkili ve verimli bir şekilde dağıtımını sağlayan Continental’in elektrikli otonom geliştirme platformu CUbE geliştirdiği teknolojilerle mobilite kavramını bir üst seviyeye taşıyor.
Genellikle robot taksi veya kapsül olarak adlandırılan bu otonom araçlarla eşya teslimatı yapılarak, mevcut taşıma kapasitesinin daha fazla kullanılması ve zaman kayıplarının azaltılması hedefleniyor. Tah- minler, eşya taşımacılığına olan ihtiyacın, nüfusun yoğun olduğu yerlerde yolcu taşımacılığı ihtiyacını bile geride bırakacağını gösteriyor. Sensör, çevre algılama ve modelle me, yerelleştirme, konumlandırma, durum analizi, karar alma ve mekatronik aktüatörler gibi ölçeklenebilir teknolojiler konusunda uzmanlığı ve çözümleriyle Continental, bu ihtiyacı karşılayacak çözümlere ve teknik bilgiye sahip olduğunu bir kez daha teyit ediyor.
Sürücüsüz araç ve kurye robotlarla etkili bir taşıma ekibi oluşturabileceklerini söyleyen Continental Sistemler ve Teknoloji, Şasi ve Güvenlik Bölümü Müdürü Ralph Lauxmann; “Bu sinerji, farklı platformlar için benzer çözümler kullanan bütünsel teslimat konseptleri için heyecan verici bir potansiyel yaratı- yor. Bu temel teknolojinin devamın- da, bu alanda bütün değer zinciri gelişecektir” diye konuşuyor.
Evlere eşya, paket teslimi her yıl artan e-ticaret satışları nedeniyle büyüyen, dinamik bir pazar. Bu seg mentin büyümesiyle saat başı teslimat maliyeti büyük önem kazanıyor. Birden çok araştırmada, oto- matik eşya tesliminin, işletmeden tüketiciye yapılan tüm teslimatlarda %80’e kadar çözüm olacağını tahmin ediliyor. Continental, geleneksel eşya teslimine ek olarak oto- nom eşya teslimini, geleceğin kentsel mobilitesinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Bir veya birden çok kurye robot taşıyabilen CUbE ile eşya ve paket teslimatı tam anlamıyla otonomlaşıyor.
Ralph Lauxmann, ayrıca; “Eşya teslimi otomasyonunun endüstriyelleşmesi için, güvenilir, dayanıklı, yüksek performanslı ve en uygun maliyetli teknoloji, yani otomasyo- nu otomotiv sektörüne mükemmel şekilde yansıtan bir bileşim gerekir. Continental’in ileri sürüş destek sistemleri ve araç otomasyonu alanında sektörün lider tedarikçilerinden biri olmasını sağlayan, bu uz- manlık profilidir” diyor.
Continental, kurye robotların da hil olduğu bu platformu daha da geliştirmek için otomotiv teknolojisi uzmanlığını robot üreticilerine aktarmaya ve ölçeklendirmeye ha- zır. Continental Kuzey Amerika Sistemler ve Teknoloji Direktörü Jeremy McClain, “Kurye robotlar için, otomotiv çözümlerimiz kadar gelişmiş ve dayanıklı bir teknoloji gerekecek. İnternet üzerinden alışverişin giderek yaygınlaşması ve mega şehirlerin büyümesiyle, paket teslimine özel çözümlere ihtiyaç duyulacak. Kurye robotlar ile birlikte sü- rücüsüz araçlar, bunun için mükem mel bir çözüm olabilir” diyor.
Sürücüsüz araçlar, 7/24 kullanılabilmeleriyle geleceğin akıllı şehirlerinin çok önemli bir parçası ola- cak. Yenilikçi şehir planlamacıları, diğer ulaşım araçlarına en yakın erişim noktasına gitmek için özel araç kullanma ihtiyacını ortadan kaldıran sürücüsüz araçları, toplu taşıma araçlarına değerli bir katkı olarak görüyor.
Gün içinde sürücüsüz araçlara olan talebin zirve yaptığı zamanlar olacağını söyleyen McClain; “Trafiğin yoğun olduğu bu saatlerin dışın da sürücüsüz araçlardan faydalanmak için robot teslimat devreye girebilir. Otomotiv teknolojimizin, otonom kurye robotların geliştirilmesi konusunda robotik teknoloji şirketlerini büyük ölçüde destekleyebileceğini düşünüyoruz” diyor.
Birçok kişinin işte, okulda veya başka şekilde meşgul olduğu zamanlarda gün içinde çok sayıda tes limat yapıldığından, robot taksilerin yoğun kullanılmadığı saatlerde, teslimat seferleri için bu gibi teslimat robotlarıyla mükemmel biçimde yararlanılabilir.