18 HAZİRAN 2019 SALI

İklim yandaşı otobüsler Kaliforniya’da hizmette

Dünya genelinde birçok şehrin yerel yönetimi hava kalitesini tehdit eden sera gazı emisyonlarını azaltmak ve yeni yollar bulmak için çabalıyor...

Ekleme: 28 Aralık 2018 Cuma 18:04/ Güncelleme: 28 Aralık 2018 Cuma 18:04
ABD-Her geçen gün artan emisyon değerleri, çevre ve hava kirliliğine neden olarak canlı sağlığını tehdit ederken, bir yandan da iklim değişikliğine neden olarak küresel ısınmayı arttırıyor. Gezegenimizin geleceğinin de büyük tehlike altında olduğu artık bilinen bir gerçek iken, bu kirliliğe en fazla katkıda bulunan ABD’nin bazı eyaletleri olumlu adım atmaya başladı. Trump yönetimi ve çevresi, hala böyle bir şeyin olmadığını ve teklif edilen önerilere uymayacaklarını söylese de durum Kaliforniya Eyaleti’nde biraz farklı.
Gaz emisyonlarının gittikçe hava kalitesini düşürdüğünü, canlı sağlığını tehdit ettiğini ve dolaylı yoldan da ekonomiyi tehdit ettiğini söyleyen yetkilier, Kaliforniya’nın tamamen elektrikle çalışan toplu taşıma sistemine geçmesi için çalışmalara başladılar.
Eyalet yönetimi, otobüs firmalarına, 2029 yılından itibaren sadece elektrikli otobüs almayı zorunlu kılarken, 2040 senesine kadar yollarda olacak tüm otobüslerin elektrikli olacağı açıkladı. Bu politika sayesinde yollarda tam 14 Bin adet yeni elektrikli otobüs seyretmesi bekleniyor. Eyaletin iklim değişikliği ile olan agresif mücadelesi bununla da bitmiyor. Yapılan oylama ile yeni yapılacak olan tüm evlerin güneş enerjiisi sistemi ile donatılmasına karar veren eyalet yönetimi, 2045 senesine kadar da yüzde 100 yenilenebilir enerji ile işleyen elektrik şebekesini kurmayı planlıyor.
Kaliforniya Hava ve Kaynak Kurulu (CARB) Başkanı ve Kaliforniya’yı bu kadar kararlı bir şekilde ilk örnek haline getiren Mary Nichols, 2019’un hemen başında Kaliforniya’nın “Daha ilerici ve emisyon standartlarını zorlamak” olduğunu açıkladı. Eyalet yönetimi, CARB’nin sanayi ve kamu-sağlık grupları ile yaptığı çalışmaların birkaç yıllık sonucunda doğru yolu bulduklarını belirtirken, Trump yönetimi tarafından fosil yakıtların kullanımını teşvik etmeye yönelik hareketler karşısında her türlü kararı alacaklarını açıkladı.
Geçtiğimiz günlerde, hükümetin bulguları, kontrolsüz, küresel ısınmanın ABD ekonomisi için felaketle sonuçlanacağına dair bulguları üzerine Başkan Trump’a sorulan bir soru üzerine; “Ben buna inanmıyorum” demesi, Kaliforniya kararını adeta tetikledi. Trump hükümetinin fikrini değiştirmesi için beklemek yerine, Kaliforniya yönetimi “Yenilikçi Temiz Transit İnisiyatifi” ile birçok doğal gaz veya dizel yakıtla çalışan kamu otobüslerini ya elektrikli ya da hidrojen yakıt hücrelerine kaydırmaya başladı.
Kaliforniya’nın bu kararı, yatırımcıların sıfır emisyonlu, elektrikli otobüslerini inşa etmek için yaklaşık 500 Milyar Dolar’lık bir bütçe tasarladığı belirtildi. Kaliforniyalı elektrikli otobüs üreticisi Proterra ile Çinli BYD’nin çılgın işbirliğine karar verecek olması da karbon ayak izi için örnek bir çalışma olacağı görüldü.
Ayrıca, 2019’un hemen başında, Kaliforniya’da güneş panelleri ile donatılan yeni evlerin inşaası ve Eylül’de, Kaliforniya Valisi Jerry Brown’un devletin 2045 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji elektrik şebekesine geçmesini gerektiren bir yasa tasarasını imzalamış olması işin ciddiyetini gözler önüne serdi.
CARB, geçtiğimiz ay, “Temiz Kamyon İnisiyatifi” adını verdiği ABD Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) da tavsiyelerde bulundu. EPA yetkilileri de, inisiyatifle, aracın kirletici standartlarını nitrojen oksit emisyonlarını düşürecek şekilde revize etmeyi planladıklarını ve endüstrinin şikayetçi olduğu gereklilikleri de ortadan kaldırmanın finansal açıdan çok zahmetli olduğunu ancak, bunun için en kısa zamanda tedbir alacaklarını da belirtti. CARB, azot oksit kirliliğinde yüzde 90 azalmanın sağlık standartları ve kirli havayı temizlemek için gerekli olduğu noktasında kararlı.